Bir grup üniversite öğrencisinde depresyon puanı ile bilişsel çarpıtmalar, bilinçli farkındalık ve çocukluk çağı travmaları ilişkisinin incelenmesi
The study of the relationship between depression score and cognitive distortions, conscious awareness and childhood traumas in a group of university students
- Tez No: 873512
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Çukurova Üniversitesi'nde okumakta olan bir grup öğrencide, depresyon puanı ile bilişsel çarpıtmalar, bilinçli farkındalık düzeyi ve çocukluk çağı travmaları ilişkisine bakılmıştır. Araştırmamız ilişkisel tarama modelinde kesitsel bir araştırmadır. G*Power ile örneklem sayısı 327 belirlenmiştir. Araştırmada sosyodemografik bilgi formu, beck depresyon ölçeği formu, bilinçli farkındalık ölçeği, bilişsel çarpıtmalar ölçeği, çocukluk çağı travmaları ölçeği kullanılmıştır. Anketlerin kullanım izinleri kişilerden alınmıştır. Çukurova üniversitesinden 26 fakültede anket uygulama izni alınarak öğrencilere ölçeklerin uygulanmıştır. Ölçekler dijital ortama aktarılıp üniversite öğrencilerine öğrenci iletişim gruplarında link paylaşımı yapılarak uygulanmıştır. Örneklem kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Öğrenci iletişim gruplarında anket linki paylaşılarak araştırma kapsamında 6 Şubat depremlerinden dolayı 171 üniversite öğrencisine ( 121 kadın, 50 erkek) ulaşılmıştır. Veriler SPSS 25 ile analiz edilerek bulgular elde edilmiştir. Depresyon ve bilişsel çarpıtmalar arasında pozitif yönlü bir artış bulunmuştur. Bilişsel çarpıtma puanı arttıkça depresyon puanı da artmıştır. Bilinçli farkındalık ve depresyon arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bilinçli farkındalık puanı artarken depresyon puanının düştüğü gözlemlenmiştir. Depresyon puanı ve çocukluk çağı travmaları puanı incelendiğinde çocukluk çağı travmaları puanı artarken depresyon puanının da arttığı gözlemlenmiştir. Depresyon ve anne-baba çalışma durumu, anne baba öğrenim durumu ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak bu araştırmada depresyon puanı ile çocukluk çağı travmaları, bilinçli farkındalık ve bilişsel çarpıtmalar arasında ilişki bulunmuş dolayısı ile bağımlı değişkenle bağımsız değişkenler arasında beklenen ilişkiye ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between the depression score and cognitive distortions, level of conscious awareness and childhood traumas have been examined in a group of students who are studying in Çukurova University. The research is a cross-sectional study in the relational screening model. The number of the sample has been determined as 327 with G* Power. Sociodemographic information form, beck depression scale form, conscious awareness scale, cognitive distortions scale, childhood traumas scale have been used in the research. Permission has been obtained from the participants for the use of the surveys. The scales have been conducted to students in 26 faculties of Çukurova University by obtaining permission to conduct the survey. The scales have been transferred to digital media and conducted to university students by sharing links in student communication groups. The sample has been selected by convenience sampling method. Within the scope of the research, the survey link was shared in student communication groups and 171 university students (121 female, 50 male) were reached due to the February 6 earthquake. The data were analyzed with SPSS 25 and the findings were obtained. A positive increase has been found between depression and cognitive distortions. As the cognitive distortion score has increased, the depression score has also increased. A negative correlation has been found between conscious awareness and depression. While the conscious awareness score increased, the depression score decreased. When depression score and childhood traumas were analyzed, it was observed that depression score has increased when childhood traumas score has increased. There was no sensible relationship between depression and parental education level, employment status and gender. As a result, in this study, a relationship has been found between depression score and childhood traumas, conscious awareness and cognitive distortions. Therefore, the expected relationship between the dependent variable and independent variables has been reached.