آليات الفتوى والاجتهاد في المجامع الفقهية(المجمع الفقهي في الهند أنموذجاً) / Âliyâtü'l-fetva ve'l-ictihad fi'l-mecâmı 'il-fıkhiyye: el-Mecma 'u'l-fıkhî fi'l-Hind Nemûzecen
Fıkıh akademilerinde fetva ve içtihat mekanizmaları: Hindistan Fıkıh Akademisi örneği / Mechanisms of fatwa and ijtihad in jurisprudence councils: The Jurisprudence Council in India is a model
  1. Tez No: 873532
  2. Yazar: SAFA ALVEYS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEL FADHIL ABED ALTAIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İslam Fıkıh Kurulu, farklı İslam ülkelerinden fıkıh ve şeriat alimlerinden oluşan kapsamlı bir fıkıh kurumudur. Kurul, İslami hukukla ile lgili konuları ele almak, fetvalar ve İslami hukuki tavsiyeler yayınlamak için çalışır. Ayrıca, modern fıkhı konularını tartışmak ve fikir alışverişinde bulunmak için düzenli olarak toplantılar düzenler. Kurul üyeleri, güncel meselelerin İslami yönlerini açıklamaya ve Müslümanlara günlük yaşamlarında rehberlik ve danışmanlık sunmaya çalışırlar. Kurulun çalışmaları, alimler arasında anlayışı ve birliği geliştirmeyi ve insanları İslami konularda yönlendirmeyi amaçlamaktadır. İslam Fıkıh Kurulu, İslam dünyasındaki cemaatler ve bireyler İçin önemli bir dini danışmanlık ve rehberlik kaynağıdır. Kurulun temel işlevleri şunlardır: İslami hukuku ile ilgili konuları ele almak ve fetvalar yayınlamak Modern fıkıhı konuları tartışmak ve fikir alışverişinde bulunmak Güncel meselelerin İslami yönlerini açıklamak Müslümanlara günlük yaşamlarında rehberlik ve danışmanlık sunmak Alimler arasında anlayışı ve birliği geliştirmek İnsanları İslami konularda yönlendirmek Kurulun Çalışma Metodu İslami Fıkıh Kurulu, fetva ve içtihadın önemli bir yöntemi olan belirli bir çalışma metodu uygular. Bu yöntem, İslami fetvalar ve hukuki kararlar vermeyi amaçlar. Farklı fıkıh kurulları arasında fetva ve içtihad yöntemleri değişiklik gösterse de, bazı ortak temel unsurlar şunlardır: Referans: Bu, dini ve hukuki konularda danışılan ve rehberlik istenen alimleri ifade eder. Tartışma ve İstişare: Bu aşamada, fıkıh konuları tartışılır, fikirler ve İslami deliller alışverişinde bulunulur ve ardından uygun karar verilir. İçtihad: Bu, İslami kaynaklardan (Kur'an ve Sünnet) hukuki hükümleri çıkarmak ve bunları güncel meselelere uygulamaktır. Fetva: Fıkhi süreç tamamlandıktan ve hukuki kararlar verildikten sonra, sorulan soruya veya ele alınan konuya İslami hukukuna uyguni fetva verilir. Bu, İslam Fıkıh Kurulunun ve diğer İslami fıkıh kurullarının çalışmasında yer alabilecek temel yöntemlerden birkaçıdır. Unutulmamalıdır ki bu süreç, her bir İslam kurumu arasında bazı farklılıklar gösterebilir ve kullanılan yöntemlerde ve yaklaşımlarda bazı ayrıntılar ve değişiklikler olabilir.
Özet (Çeviri)
The Islamic Jurisprudence Academy is an integrated jurisprudential body consisting of a number of scholars of jurisprudence and Sharia from various Islamic countries. The Academy works to discuss Sharia issues and issue fatwas and Islamic legal recommendations. The Academy holds periodic meetings to discuss modern jurisprudential issues and exchange opinions, and Members work to clarify the legal aspects of contemporary issues and provide advice and guidance to Muslims in matters of daily life. The Academy's work aims to enhance understanding and unity among scholars and guide people in legal matters. The Academy is considered a major source of religious advice and guidance for groups and individuals in the world. In addition, the Academy works to spread Sharia awareness and educate the public about the basic principles and values of Islam and its jurisprudence. The Islamic Jurisprudence Academy is an important platform, and the Jurisprudence Academy follows in its approach mechanisms for fatwa and ijtihad, which are considered important matters in Islamic jurisprudence academies. It is concerned with issuing fatwas making legal decisions, and the mechanisms of fatwa and ijtihad differ between different jurisprudential academies, but there are some basic common elements that we mention but are not limited to: Reference: This represents the authority scholars who are referred to for advice and guidance on religious and legal issues. Discussion and consultation: In this step, jurisprudential issues are discussed and opinions and Sharia evidence are exchanged about them, after which the appropriate decision is taken. Ijtihad: consists of extracting legal rulings from recognized legal texts and applying them to contemporary issues. Fatwa: After the jurisprudential process is completed and Sharia decisions are taken, a religious fatwa is issued that carries the answer to the question raised or the Sharia ruling on the issue at hand. These are some of the basic mechanisms that Islamic jurisprudence councils may include in their work. It is important to note that this process may differ slightly from one Islamic complex to another, and there may be some differences in the details and methods used.