آليات تمكين أدوات استثمار الأموال الوقفية في اليمن
Yemen'de vakıf fonları için yatırım araçlarını etkinleştirecek mekanizmalar
  1. Tez No: 936175
  2. Yazar: MAHMOOD ABDULQADER AHMED AQLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Yemen'de vakıf yatırımı araçlarının etkin hale getirilmesine yönelik mekanizmaları analiz etmeyi ve mevcut vakıf yatırımı araçlarının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araçlardan bazılarının etkili, bazılarının ise etkisiz olduğu tespit edilen araştırmada, Yemen'de vakıf yatırımı araçlarının etkin hale getirilmesi için yeni mekanizmalar da önerildi. Araştırmada betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, vakıflarla ilgili yasa ve yönetmeliklerin geliştirilmesi, vakıf yönetiminden sorumlu olanların yeteneklerinin inşa edilmesi, vakıf yatırımının önemi konusunda farkındalığın yayılması ve vakıf yatırımı araçlarının çeşitlendirilmesi de dahil olmak üzere, Yemen'de vakıf yatırımı araçlarını etkin hale getirmek için birçok mekanizma tespit etti. Araştırmada vakıfların Yemen'deki en önemli malî kaynaklardan biri olduğu, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler gibi birçok hayati sektörün desteklenmesinde önemli bir role sahip olduğu, Yemen'deki vakıfların zayıf yatırımdan muzdarip olduğu ve bunun da hedeflerine ulaşabilmesini olumsuz etkilediği sonucuna varıldı. Araştırmada, belirlenen vakıf yatırımı araçlarının etkin hale getirilmesine yönelik mekanizmaların hayata geçirilmesi ve önerilen yöntemlerin takip edilmesi önerilmiş, bu mekanizmaların hayata geçirilmesinin vakıf gelirlerinin artırılmasına ve hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the mechanisms for making foundation investment instruments effective in Yemen and to evaluate the effectiveness of existing foundation investment instruments. The research found that some of these tools were effective, and some were ineffective, and new mechanisms were also suggested to make foundation investment tools effective in Yemen. Descriptive content analysis method was used in the research. The research identified several mechanisms to make foundation investment instruments effective in Yemen, including improving laws and regulations regarding foundations, building the capabilities of those responsible for foundation management, spreading awareness about the importance of foundation investment, and diversifying foundation investment instruments. The study concluded that foundations are one of the most important financial resources in Yemen, that they have an important role in supporting many vital sectors such as education, health and social services, and that foundations in Yemen suffer from weak investment, which negatively affects their ability to achieve their goals. In the research, it was recommended to implement the mechanisms to make the determined foundation investment tools effective and to follow the suggested methods. It has been suggested that the implementation of these mechanisms can contribute to increasing foundation income and achieving goals.