آليات تطوير الصناديق الاستثمارية الوقفية من خلال تقنية سلاسل الكتل Blockchainدراسة حالة تطوير صندوق تثمير ممتلكات الأوقاف (APIF) نموذجا.
Evkaf yatırım fonlarını Blockchain teknolojisi ile geliştirmeye yönelik mekanizmalar: Bir model olarak evkaf mülkiyet yatırımfonu'nun (APIF) geliştirilmesine ilişkin bir vaka
- Tez No: 925157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, vakfın ne olduğunu ve yatırım mekanizmasının ne olduğunu göstererek, Blockchain teknolojisi aracılığıyla Vakıf Gayrimenkul Yatırım Fonu'nu (APIF) geliştirmeyi amaçlamaktadır. Blockchain blokları. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma, teorik temellendirme ve ilgili önceki çalışmaların gözden geçirilmesi yoluyla çalışmanın konusunun teorik yönlerini belirlemek için analitik tanımlayıcı yaklaşıma dayanıyordu. Awqaf, 2022 MAXQDA programı aracılığıyla MS 2002 - 2021 yılları arasında fonun yıllık raporlarının gelecek planlarını analiz ederek fonun durumunu ve Blockchain teknolojisi kullanılarak ne ölçüde geliştirilebileceğini keşfetmek için APIF'e sahiptir. Çalışma, Endowment Property Investment Fund APIF geliştirme olasılığı ile APIF Endowment Property Investment Fund'ı Blockchain teknolojisini kullanarak geliştirme önerisiyle sona erdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop the Endowment Property Investment Fund (APIF) through Blockchain technology, by showing what the endowment is and what is its investment mechanism. Blockchain blocks. To achieve these goals, the study relied on the analytical descriptive approach to identify the theoretical aspects of the subject of the study, through theoretical grounding and review of relevant previous studies. Awqaf properties APIF to explore the status of the fund and the extent to which it can be developed using Blockchain technology, by analyzing the future plans of the annual reports of the fund from 2002 - 2021 AD through the 2022 MAXQDA program. The study concluded with the possibility of developing the Endowment Property Investment Fund APIF, with a proposal to develop the APIF Endowment Property Investment Fund using Blockchain technology.