Çalışanların algıladıkları örgütsel destek ve iş yaşam kalitelerinin örgütsel özdeşleşmeye etkisi
The effect of employees' perceived organizational support and quality of work life on organizational identification
- Tez No: 873531
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışanların örgütsel destek algıları ve iş yaşam kaliteleri, örgütsel özdeşleşme düzeylerini etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Buna yönelik, çalışanların algıladığı örgütsel destekler ve iş yaşam kalitelerinin, örgüt ile özdeşleşmelerinde pozitif etkileri kaçınılmazdır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı; çalışanların örgütsel destek algısı ve iş yaşam kalitesi düzeylerinin örgütsel özdeşleşmelerinde nasıl bir rol oynadığını ve etkilerini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışmada çalışanların örgütsel destek algıları, iş yaşam kaliteleri ve örgütsel özdeşleşme düzeylerinin demografik özelliklere göre farklılıkları incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi ile yürütülen bu çalışmada Tekirdağ İlinde faaliyet gösteren işletmelerde yüz yüze anket tekniği kullanılarak araştırma yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Tekirdağ İlinde faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen mavi yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmanın yürütülmesinde Tak ve Aydemir (2004) tarafından Türkçeye çevrilen Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği, Çiçek (2005) tarafından geliştirilmiş olan İş Yaşam Kalitesi Ölçeği, Stassen ve Ursel (2009) tarafından kısaltılarak geçerleme çalışması yapılmış Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın bulgularına göre örgütsel özdeşleşme ile iş yaşam kalitesi arasında pozitif yönlü ve güçlü seviyede anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, örgütsel özdeşleşme ile algılanan örgütsel destek arasında pozitif yönlü ve güçlü seviyede anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilirken iş yaşam kalitesi ile algılanan örgütsel destek arasında da pozitif yönlü ve güçlü seviyede anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İş yaşam kalitesi ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel özdeşleşmeyi anlamlı ve pozitif yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Sosyo-demografik değişkenlere yönelik fark analizleri sonucunda katılımcıların medeni halleri açısından, bekar bireyler ve evli bireyler arasında örgütsel özdeşleşme ve iş yaşam kalitesi düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkeni değerlendirildiğinde örgütsel özdeşleşme ve iş yaşam kalitesi bağlamında anlamlı bir şekilde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir değişken olan çalışma süresi değerlendirildiğinde ise örgütsel özdeşleşme, iş yaşam kalitesi ve algılanan örgütsel destek bağlamında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees' perceptions of organizational support and their quality of work life are among the important factors affecting their organizational identification levels. To this end, the positive effects of organizational support and work life quality perceived by employees on their identification with the organization are inevitable. Based on this, the aim of this study is; It reveals what role and effects employees' perception of organizational support and quality of work life play in their organizational identification. In addition, in this study, the differences in employees' organizational support perceptions, work life quality and organizational identification levels according to demographic characteristics were examined. For this purpose, in this study carried out with the quantitative research method, a face-to-face survey technique was conducted in businesses operating in Tekirdağ Province. The sample of the research consists of blue-collar employees employed in businesses operating in Tekirdağ Province. In conducting the research, the Organizational Identification Scale translated into Turkish by Tak and Aydemir (2004), the Work Life Quality Scale developed by Çiçek (2005), and the Perceived Organizational Support Scale, which was shortened and validated by Stassen and Ursel (2009), were used. According to the findings of the research, it was determined that there was a positive and strong significant relationship between organizational identification and quality of work life. In addition, it was determined that there was a positive and strong significant relationship between organizational identification and perceived organizational support, while there was also a positive and strong significant relationship between quality of work life and perceived organizational support. It was found that quality of work life and perceived organizational support significantly and positively affected organizational identification. As a result of the difference analysis for socio-demographic variables, it was determined that there were significant differences in the levels of organizational identification and work life quality between single individuals and married individuals in terms of the marital status of the participants. When the age variable was evaluated, it was determined that there was a significant difference in the context of organizational identification and quality of work life. When another variable, working time, was evaluated, it was determined that there were significant differences in the context of organizational identification, quality of work life and perceived organizational support.