المحسنات البديعية في شعر أبي تمام / el-Muhassinâtü'l-bedi'îyye fî şi'r-i Ebî Temâm
Ebû Temâm'ın şiirlerinde bedi'i güzellikler / The poetic embellishments in the poetry of Abu Tammam
  1. Tez No: 873534
  2. Yazar: EMİRA HERMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BOZAN AL HAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Arapça dilbiliminde bedi' ilmi, dili ve metinleri güzelleştirmeyi amaçlayan önemli bir daldır. Abdullah bin Mu'tezz, bedi' ilminin temellerini atmış ve İbn Haldun, bedi'i sözü ve metinleri güzelleştiren bir sanat olarak tanımlamıştır. Bedi' ilmi, iki ana dala ayrılır: sözcüksel bedi' ve anlamsal bedi'. Sözcüksel bedi', teşbih, istiare ve mübalağa gibi üslupları içerir. Anlamsal bedi' ise metinlerdeki anlamları ve fikirleri güzelleştirmekle ilgilidir. Arap şairi Ebu Temmam'ın şiirinde bedi'e çokça yer verilmiştir. Şiirlerinde, şiire estetik değer katmak için birçok bedi' unsuru kullanmıştır. Ebu Temmam'da bedi', yenilikçi ve yaratıcı bir anlam taşır. Bu, onu eski bedi' anlayışından ayırır. Eski bedi' anlayışı, geleneksel dilbilim kuralları ve yaygın edebiyat üsluplarıyla ilişkilendirilirdi. Ebu Temmam, Arap şiirindeki yenilikçilik hareketinin önemli bir parçasıydı. Bu da onun hakkında farklı görüşlerin oluşmasına yol açtı. Gerçekten de, yenilikçilik yanlıları ve bedi' üslubunu destekleyenler ile bu üslubu şiir geleneğinden sapma olarak görenler arasında bir tartışma yaşandı. Bu fikri çatışma, Arap şiirinin tarih boyunca geçirdiği değişimleri ve çeşitliliği yansıtmaktadır. Arap edebiyatındaki bu çeşitliliği ve farklılığı, edebiyatın zaman içinde gelişimi ve yenilenmesi açısından anlamlı bir şekilde anlamak önemlidir.
Özet (Çeviri)
The text discusses the magnificent developments in the field of“Rhetoric,”which is an important branch of Arabic rhetoric. This science focuses on improving and embellishing language and texts. Abdullah bin Mu'taz laid strong foundations for the science of rhetoric, and Ibn Khaldun considered rhetoric as the improvement and ornamentation of language and texts. The science of rhetoric is essentially divided into two main branches: verbal (related to sound) rhetoric and moral (related to meaning) rhetoric. The first group includes methods such as analogy, expression, and exaggeration, while the second group focuses on improving the meanings and ideas in text. The poet Abu Tammam's verses contain many rhetorical elements, enhancing the aesthetic value of poetry. Abu Tammam understands rhetoric as renewal and innovation in poetry in a new and creative way, distinguishing it from the old understanding of rhetoric that was associated with traditional rules of rhetoric and prevailing literary styles. The text emphasizes the intellectual debate resulting from the diversity of opinions about innovation and rhetorical improvements, confirming that this diversity reflects the evolution and renewal in Arabic literature throughout the ages.