Yedi Meşale ve Garip şiirinde İstanbul
Istanbul in Yedi Meşale and Garip poetry
  1. Tez No: 873535
  2. Yazar: ESRA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERUDUN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nin bildiriyle ortaya çıkmış olan ilk edebi topluluğu olarak bilinen Yedi Meşaleciler yedi kişiden oluşmaktadır. Yaş olarak birbirlerine yakın olarak bahsedilen yedi genç, bir müddet Servet-i Fünun'da yazmalarının ardından 1928 tarihinde Meşale isminde bir dergi çıkarmış ve Yedi Meşale adıyla bir kitap yayınlamışlardır. Garip akımı ise, Cumhuriyet devrinde ortaya çıkmış olan değerli edebi topluluklar arasında yer almaktadır. Birinci şiirlerini 1937'de Varlık Dergisi içerisinde yayınlanmış olan Oktay Rıfat Horozcu, Melih Cevdet Anday ve Orhan Veli Kanık sonrasında birleşerek 1941'de Garip isimli ortak bir kitap yayımlamışlardır. Bu araştırmada, Yedi Meşale ve Garip akımı şiir geleneğinde İstanbul temalı şiirlerin incelemesi amaç olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş olan bu amaç doğrultusunda, konu ile ilişkili literatür içerisinde yer alan daha öncesinde gerçekleştirilmiş olan araştırma ve çalışmalara göz atılmıştır. Literatür taraması sonucunda konu ile bağlantılı olan konu ve başlıklara araştırma içerisinde yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, Garip akımı ve Yedi Meşaleciler'in İstanbul şehrine yönelik kaleme almış olduğu şiirler incelendiği zaman, iki grubun da benzer olarak İstanbul'un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine yönelik şiirler kaleme aldığı görülmüştür. Bu araştırma, Yedi Meşale şairleri ve Garip akımı şairlerinin kaleme aldıkları İstanbul temalı şiirlerde İstanbul'un hangi özelliklerinden bahsettiklerinin tespit edilmesi, literatür içerisinde Yedi Meşale şairleri ve Garip akımı şairlerinin kaleme almış oldukları İstanbul temalı şiirleri beraber ele alan araştırma ve çalışma sayısının az olması ve gelecekte yapılacak olan konu ile ilgili araştırma ve çalışmalara örnek teşkil etmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Seven Torchbearers, known as the first literary society of the Republican Period that emerged with the declaration, consists of seven people. These seven young people, who are close to each other in age, published a magazine called Torch in 1928 after writing in Servet-i Fünun for a while and published a book called Seven Torches. The Strange current, on the other hand, is among the valuable literary communities that emerged during the Republican Dec. Oktay Rıfat Horozcu, Melih Cevdet Anday and Orhan Veli Kan, whose first poems were published in Varlık Magazine in 1937, then united and published a joint book called Strange in 1941. In this research, the aim was determined to carry out the examination of Istanbul-themed poems in the poetry tradition of the seven torches and strange currents. In line with this determined purpose, previous research and studies included in the relevant literature related to the subject have been reviewed. As a result of the literature search conducted, the topics and titles related to the subject were included in the research. As a result of the research, when the Strange current and the poems written by the Seven Torchbearers about the city of Istanbul were examined, it was found that he wrote poems about the historical, cultural and natural beauties of Istanbul similarly in the two groups. This research is important for determining which features of Istanbul are mentioned in the Istanbul-themed poems written by the seven torch poets and strange current poets, in terms of the fact that the number of studies and studies that address the Istanbul-themed poems written by the seven torch poets and strange current poets together in literature is small, and serves as an example for future research and studies on the topic.