المحسنات البديعية في شعر عبد الله الطي ب
Abdullah Tayyib'in şiirlerinde bedi sanatlar / The shadhili order and its impact on preaching and education in 20th century Syria: The case of Damascus
  1. Tez No: 854684
  2. Yazar: ABDALLA ALSALAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BEDEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bedi ilminin gelişim tarihi, kökenleri, bölümleri, önemi ve diğer belâgat ilimleriyle arasındaki farklarına değinirken edebiyatçı şair Abdullah et Tayyib'in hayatını ve edebi ilmi eserlerini ele alan bu araştırma onun divanları kapsamında Bedi ilmini detay lı bir şekilde incelemekte ve şiirlerindeki bediî güzellikleri, güzel sanatı ve güçlü yeteneği ortaya çıkarmaktadır. Abdullah et Tayyib'in şiirleri, şairin çağdaş Sudan'ın en ünlü edebiyatçılarından biri olması açısından büyük bir ehemmiyeti haizdir. Şair, şiir ve yazılarına damgasını vuran belagatli üslubuyla okuru hayrete düşüren bir edebî ve şiirsel güce sahiptir ki, bu özellikle onu şiirlerindeki söz ve anlam uyumundan da açıkça anlaşılmaktadır. Şair ayrıca tefsir gibi çeşitli alanlarda pek çok kitap ka leme almıştır. Şairin divanlarına odaklanan bu araştırma, girişle beraber dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Abdullah et Tayyib'in doğumundan ölümüne kadar hayatına, edebi önemine ve eserlerine ayrılmıştır. İkinci bölümde, kısaca bedi ilminin ortay a çıkışı, gelişimi ve önemi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Abdullah et Tayyib'in şiirlerindeki lafzi güzellikler ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde ise, onun şiirlerindeki manevi ve bedi'î güzellikler ortaya çıkarılıp tafsili bir şekilde tahlil edilmiştir. Anahtar Kelimler: Belagat, Edebi Sanatlar, Bedi, Şiir, Abdullah et-Tayyib.
Özet (Çeviri)
This research examines the science of rhetoric, its history, origins, divisions, and highlights its importance, distinguishing it from other rhetorical sciences. It also presents the biography of the writer and poet Professor Abdullah Altayeb and his liter ary and scholarly contributions. Additionally, it studies a facet of rhetoric in the poems of Professor Abdullah Altayeb (Al Majzoub) through a detailed analysis of his collections, extracting the apparent rhetorical excellences and elucidating the beauty of his choices, craftsmanship, effective use, and innate talent . The choice was made to focus on the poems of the Sudanese poet Abdullah Altayeb because he is one of the most renowned contemporary literary figures in Sudan. He has gained literary and poetic recognition for his eloquent style that captivates readers thro ugh the harmonious blend of words and meaning meaning. Furthermore, Abdullah Altayeb has authored numerous books covering various fields, including his interpretation of the Holy Quran. His poetry co llections are the subject of this study, divided into three chapters after the introduction. The first chapter introduces Abdullah Altayeb, his background, life, and his scholarly and literary influence. The second chapter defines the science of rhetoric, its origins, development, and significance. The third chapter delves into the verbal excellences evident in his poetry, elucidating these excellences concisely. Finally, the fourth chapter discusses the moral excellences, analyzes instances of rhetorical b rilliance, and highlights their merits and what becomes apparent from them.