Keman icrasında hicaz ailesi üzerine alıştırmalar
Exercises on the hijaz family in violin performance
- Tez No: 873547
- Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Keman, yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesidir. Batı kökenli bir çalgı olan keman, yapısı ve sunduğu ses sahasının imkanları çerçevesinde günümüzde Batı Müziği orkestralarında, Türk Müziği ve diğer dünya müziklerinin icrasında kullanılabilmektedir. Türk Müziği'nin de keman, en önemli yaylı çalgılardan biri olup, teknik ve duygusal ifade yeteneklerinin 18. yüzyıldan bu yana önemli bir evrim geçirdiği görülmektedir. Günümüz Türk Müziği keman öğretim materyalleri incelendiğinde, mevcut materyallerin icra seviyesine, yaş gruplarına, algı seviyesine ve makamların icra tekniği konularına göre sınıflandırılmasında yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu durum, öğrencileri ve icracıları Batı Müziği keman metotlarını kullanmaya yönlendirmektedir. Ancak bu durum, Türk Müziği keman icrası için gerekli olan üslup ve tavır konularında yetersiz kalmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada Türk Müziği keman icrasına yönelik, kullanılan makamlar arasında en çok eser bestelenen Hicaz makamı ailesi üzerine alıştırmalar oluşturulması amaçlanmıştır. Hicaz, Hümayun, Uzzal ve Zirgüleli Hicaz makamlarını içeren Hicaz makamı ailesi için her birine 6'şar alıştırma oluşturulmuş ve toplamda 24 alıştırma hazırlanmıştır. Her alıştırma 16 ölçüden oluşmakta ve öğrenciler ile icracıların Türk Müziği keman icrasında sıklıkla kullandıkları 2/4 (Nim Sofyan), 3/4 (Semai), 4/4 (Sofyan) ve 8/8 (Düyek) ritim kalıpları tercih edilmiştir. Alıştırmalar, Türk Müziği keman icrasında öncü sayılan icracıların sıkça kullandıkları Detache, Legato yay teknikleri ve Çarpma süsleme teknikleri refererans alınarak oluşturulmuştur. Hicaz ailesi için her makamın Bolahenk, Kız Ney, Süpürde, Mansur akortlarında parmak pozisyon şemaları oluşturulmuş ve ek bölümde, her makam için alıştırmaları pekiştirmek üzere yazılan taksimler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The violin is the smallest member of the string instrument family. Originating from the West, the violin, with its structure and the possibilities offered by its sound range, is used today in Western music orchestras, Turkish music, and other world music performances. In Turkish music, the violin is one of the most important string instruments, and it has undergone significant evolution in terms of technical and emotional expression abilities since the 18th century. Upon examining the current Turkish music violin teaching materials, it is apparent that they fall short in categorizing according to performance level, age groups, perception level, and topics related to Turkish music modes and performance techniques. This situation leads students and performers to use Western violin methods. However, this does not sufficiently serve the necessary style and attitude for Turkish music violin performance. In this context, this study aims to create exercises for the Hicaz mode family, which is the most composed upon in Turkish music. For the Hicaz family, which includes the Hicaz, Hümayun, Uzzal, and Zirgüleli Hicaz modes, 6 exercises have been created for each, totaling 24 exercises. Each exercise consists of 16 measures and utilizes rhythm patterns frequently used by students and performers in Turkish music violin performance: 2/4 (Nim Sofyan), 3/4 (Semai), 4/4 (Sofyan), and 8/8 (Düyek). The exercises are based on the work of pioneering performers in Turkish music violin performance, incorporating techniques they commonly used in their performances such as Detache, Legato bowing techniques, and the Çarpma ornamentation technique. Finger position diagrams have been created for each mode of the Hicaz family in Bolahenk, Kız Ney, Süpürde, Mansur tunings, and an additional section includes improvisations (taksims) thought to reinforce the exercises for each mode.