Turizm kavramının Sosyal Bilgiler ders kitaplarına yansıması
Reflection of the concept of tourism in Social Studies textbooks for the 2023-2024 academic year
- Tez No: 873550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TOMBULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sosyal bilgiler dersi, hayat bilgisi dersinin ardından bireyin kendini ve çevresini tanımayı sürdürdüğü, bu tanışmayı genişlettiği bir alandır. Kendi kimliği, geçmişi, sosyal ve doğal çevresi, teknoloji ve vatandaşlık gibi konuları içeren bu ders, sosyal bilimler çerçevesinde turizm kavramını da aktif bir şekilde ele alır. Sosyal bilgiler ders kitapları, bu eğitim sürecinde hedeflenen kazanımların ve verilmek istenen farkındalığın takibini yapmak için önemli bir materyaldir. 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde sosyal bilgiler ders kitaplarında, sosyal bilgiler öğretim programı kapsamında turizm kavramını incelemek ve turizm kavramının eğitim sisteminin önemli basamaklarına ders kitapları üzerinden nasıl yansıdığını belirlemek bu çalışmanın amacıdır. Turizm kavramı üzerine düşünüldüğünde, sosyal bilgiler dersi öğretim programlarında ve ders araç-gereçleri bağlamında Türkiye açısından değerlendirilmesi gereken bir konu olduğu söylenebilir. Bu açıdan söz konusu tez çalışması turizm kavramına yönelik öğretim programları, özellikle sosyal bilgiler dersi öğretim programlarında farkındalığı artırarak, ileride yapılacak bilimsel çalışmalara farklı bir bakış açısı kazandırmak amaçlanmıştır. Turizmin kültürel mirasın korunması ve tanıtılması, doğal güzelliklerin önemi, turizmin ekonomik katkıları ve sürdürülebilir turizm uygulamaları gibi konular ile ders kitaplarındaki ünite içi ve ünite sonu etkinlikler ve görsel materyaller, öğrencilerin turizmle ilgili bilgi ve farkındalıklarını artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle turizmin sürdürülebilirliği, çevresel etkileri ve sosyal boyutları gibi konulara daha fazla yer verilerek, öğrencilere turizmin çok boyutlu doğası hakkında daha kapsamlı bir bakış açısı sunulabilir. Türkiye Cumhuriyeti sosyal bilgiler ders kitapları, ünite içeriği, ünite içi ve ünite sonu turizm konusunda öğrencilere temel kazanım, bilgi ve değerleri aktarmada önemli bir kaynak olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Social Studies course, following the Life Studies course, is an area where individuals continue to learn about themselves and their surroundings, expanding this knowledge. This course covers topics such as personal identity, history, social and natural environment, technology, and citizenship, and actively addresses the concept of tourism within the framework of social sciences. Social Studies textbooks are essential materials for tracking the intended achievements and raising awareness throughout this educational process. The purpose of this study is to examine the concept of tourism within the Social Studies textbooks for the 2023-2024 academic year, in the context of the Social Studies curriculum, and to determine how the concept of tourism is reflected in these textbooks at significant stages of the educational system. Considering the concept of tourism, it can be said that it is a subject that needs to be evaluated within the context of Social Studies curricula and teaching materials, particularly in terms of Turkey. Therefore, this thesis aims to enhance awareness of the concept of tourism in educational curricula, particularly in Social Studies curricula, thereby providing a different perspective for future scientific studies. Topics such as the preservation and promotion of cultural heritage, the importance of natural beauty, the economic contributions of tourism, and sustainable tourism practices, along with intra-unit and end-of-unit activities and visual materials in textbooks, play a significant role in increasing students' knowledge and awareness of tourism. By placing more emphasis on issues like the sustainability of tourism, its environmental impacts, and its social dimensions, a more comprehensive perspective on the multifaceted nature of tourism can be provided to students. The Social Studies textbooks of the Republic of Turkey serve as crucial resources for conveying fundamental achievements, knowledge, and values regarding tourism to students through unit content, intra-unit, and end-of-unit activities.