Müzikoloji bölümü öğrencilerinde ön kol ve elin antropometrik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of forearm and hand anthropometric characteristics in musicology department students
- Tez No: 873557
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı üst ekstremiteyi yoğun bir şekilde kullanan çalgıcılarda kol, ön kol ve elin antropometrik ölçümlerinin çaldıkları çalgı aletine göre varsa farklılıklarını belirlemektir. Çalışmanın örneklemi Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğrencilerinden 21 kişi yaylı, 21 kişi klavyeli, 21 kişi üflemeli çalgı çalan 30 kadın ve 33 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerde üst ekstremite de ön kol ve ele ait uzunluk, çevre ve esneklik ölçümleri yapılmıştır. Klavyeli tuşlu enstrüman kullanan katılımcıların sağ ve sol ekstremite uzunluk ölçümleri karşılaştırıldığında, ön kol uzunlukları (p=0,038), karış uzunlukları (p=0,005) birinci parmak uzunlukları (p=0,046) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu gözlenmiştir. Üflemeli enstrüman kullanan katılımcıların ekstremiteleri kol uzunlukları (p=0,006), karış uzunlukları (p=0,029), birinci parmak uzunlukları (p=0,023), beşinci parmak uzunluklarının (p=0,045) taraflar arasında fark olduğu bulunmuştur. Uzunluk ölçümlerinin esneklik ölçümleri arasındaki korelasyona bakıldığında; yaylı enstrüman kullanan icracıların, dominant el bileği fleksiyon esnekliği ile dominant el birinci parmak uzunluğu arasında negatif yönlü zayıf korelasyon (p=0,048, r=-0,436), dominant el bileği ekstansiyon esnekliği ile dominant el ön kol uzunluğu arasında negatif yönlü zayıf korelasyon (p=0,028, r=-0,479) olduğu bulunmuştur. Yaylı enstrüman kullanan katılımcıların sağ ve sol ölçümleri karşılaştırıldığında, kol uzunluğu (p=0,029, r=0,476), önkol uzunluğu (p=0,042, r=0,447), karış uzunluğu (p=0,034, r=0,465), birinci parmak uzunluğu (p=0,048, r=0,437) ve ikinci parmak uzunluğu (p=0,044, r=0,443) ile pozitif yönlü zayıf, dördüncü parmak uzunluğu (p=0,017, r=0,516) ve beşinci parmak uzunluğu (p=0,020, r=0,504) ile pozitif yönlü orta seviyede ilişki olduğu ortaya konmuştur. Klavyeli çalgı icracılarında ise dominant tarafında el bileği radial deviasyonu ile el uzunluğu (p=0,044, r=-0,443) ve beşinci parmak uzunluğu (p=0,048, r=-0,436) arasında negatif yönlü zayıf korelasyon varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine if there are differences in the anthropometric measurements of the arm, forearm, and hand among musicians who extensively use the upper extremities depending on the instrument they play. The sample of the study consists of thirty female and thirty-three male students, twenty-one of whom play string instruments, twenty-one play keyboard instruments, and twenty-one play wind instruments, all from the Department of Musicology at Kırıkkale University Faculty of Fine Arts. Anthropometric measurements including length, circumference, and flexibility of the upper extremities, forearm, and hand were taken from the participating students. There was no statistically significant difference found among the groups based on the anthropometric measurements. However, when comparing the lengths of the right and left extremities of participants who play keyboard instruments, statistically significant differences were found in forearm lengths (p=0.038), hand lengths (p=0.005), and first finger lengths (p=0.046). Similarly, when comparing the extremities of participants who play wind instruments, statistically significant differences were found in arm lengths (p=0.006), hand lengths (p=0.029), first finger lengths (p=0.023), and fifth finger lengths (p=0.045). When examining the correlation of length measurements with flexibility measurements, it was found that string instrument players had a weak negative correlation between dominant wrist flexion flexibility and dominant first finger length (p=0.048, r=-0.436), as well as a weak negative correlation between dominant wrist extension flexibility and dominant forearm length (p=0.028, r=-0.479). When comparing the right and left measurements of participants playing string instruments, there were weak positive correlations in arm length (p=0.029, r=0.476), forearm length (p=0.042, r=0.447), hand length (p=0.034, r=0.465), first finger length (p=0.048, r=0.437), and second finger length (p=0.044, r=0.443), and a moderate positive correlation in fourth finger length (p=0.017, r=0.516) and fifth finger length (p=0.020, r=0.504). In keyboard instrument players, a weak negative correlation was found between dominant wrist radial deviation and hand length (p=0.044, r=-0.443) and fifth finger length (p=0.048, r=-0.436).