Temporomandibular eklem morfolojisinin alt ve üst diş kavislerinin kapanış ilişkisi durumuna göre konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint morphology according to the occlusal relationship between lower and upper dental arches using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 873573
  2. Yazar: BÜŞRA NUR GÖKKURT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ÜNAL ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde alt ve üst diş kavislerinin kapanış ilişkisi durumuna göre temporomandibular eklem morfolojisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 131 hastaya ait KIBT görüntüleri değerlendirildi. Hastalar KIBT görüntülerinde diş kavislerinin kapanış ilişkisine göre Angle Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III olarak gruplandırıldı. Her iki kondilin uzun ekseninin birbiriyle yaptığı açı, sağ ve sol taraf için kondilin uzun ekseninin midsagittal düzlemle yaptığı açı, artiküler eminens yüksekliği ve eğimi, glenoid fossa genişliği ve derinliği ölçüldü. Bulgular: KIBT görüntüleri değerlendirilen 131 hastanın (96 kadın, 35 erkek) ortalama yaşı 25.06±7.99 yıldı. Yaş ile çalışma değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the temporomandibular joint (TMJ) morphology according to the occlusal relationship of upper and lower dental arches on cone beam computed tomography (CBCT) images. Material and Method: This study evaluated CBCT images of 131 patients. The patients were grouped as Angle Class I, Class II and Class III based on the occlusal relationship of dental arches in CBCT images. The angle of the long axis of both condyles with each other, the angle of the long axis of the condyle with the midsagittal plane, the height and inclination of the articular eminence, and the width and depth of the glenoid fossa were measured for the right and left sides. Results: The study evaluated CBCT images of 131 patients (96 female, 35 male) with an average age of 25.06±7.99 years. No statistically significant correlation was found between age and study variables (p>0.05).