Pie Crust Yönteminin total diz artroplastisi uygulanan varus gonartrozlu hastalarda kemik kesileri üzerine etkisi
The effect of the Pie Crust Method on bone incisions in patients with varusgonarthrosis undergoing total knee arthroplasty
  1. Tez No: 961807
  2. Yazar: MEHMET KARAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, varus gonartrozlu hastalarda intraoperatif olarak medial kollateral ligamente uygulanan pie crust yönteminin, varus deformitesinin düzeltilmesine ve yapılan kemik kesileri üzerine etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Ekim 2024 ile Ağustos 2025 tarihleri arasında, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde opere edilen varus gonartrozu olan 28 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Valgus gonartrozu olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Ameliyat sırasında çekilen iki ayrı floroskopi görüntüsü üzerinden aks ölçümleri yapılmıştır. İlk floroskopi görüntüsü, pie crust yöntemi uygulanmadan önce alınmıştır. İkinci floroskopi görüntüsü, pie crust yöntemi uygulandıktan sonra kaydedilmiştir. Bu iki floroskopi görüntüsünde aks ölçümleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Pie crust yöntemi sonrası diz varus deformitesindeki açı değişiklikleri ve kemik kesilerinin miktarını azaltmaya yönelik etkisi dolaylı olarak araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hasta sayısı toplam 28'dir. Hastaların 27 (%96,43)'si kadın, 1 (%3,57)'i erkektir. Yaş ortalamaları 66,14±8,15 olup en genç hasta 47 ve en büyük hasta 81 yaşındadır. Hastaların VKİ ortalamaları 27,35±1,99'dur. Ayrıca hastaların 18 (%66,7)'i kilolu, 6 (%22,2)'sı normal ve 3 (%11,1)'ü şişman-obezite kategorisinde yer almaktadır. Hastaların yaş, cinsiyet ve VKİ değerlerinin normal dağılımı incelenmiştir. Hastaların yaşları arasında istatistiksel farklılık (p=0,000) bulunmaktadır (p0,05). Bağ koruyanda 6 sol, 12 sağ taraf ve bağ kesende 4 sol, 6 sağ tarafta tespit edilmiştir. Hastaların operasyon öncesi, operasyon sırası ve iyileşme sürecindeki aks ölçüm değer aralıkları incelendiğinde; ameliyat öncesi tüm hastaların aks değerleri -21 ila 0 arasındadır. Operasyon sırasında birinci ölçümde (İNTRAOP_AKS1) hastaların %21,43'ünde (n=6) 0,1–2 aralığında, %35,71'inde (n=10) 2,1– 4 aralığında ve %42,86'sında (n=12) 4,1–20 aralığında AKS değerleri saptanmıştır. Operasyon sırasındaki ikinci ölçümde (İNTRAOP_AKS2) hastaların %11,12'sinde (n=3) 0,1– 2, %14,81'inde (n=4) 2,1–4 ve %74,07'sinde (n=20) 4,1–20 aralığında değerler görülmüştür. x Postoperatif dönemde ise hastaların %3,57'sinde (n=1) 0,1–2, %21,43'ünde (n=6) 2,1–4 ve %75'inde (n=21) 4,1–20 aralığında AKS değerleri bulunmuştur. Hastaların intraoperatif çekilen skopilerdeki aks değerleri karşılaştırıldığında pie crust yönteminin varus deformitesini düzeltmeye etkisi +2,09 derece olarak ölçülmüştür. Hastaların intraoperatif çekilen skopi ve postop aks değerleri karşılaştırıldığında pie crust yönteminin varus deformitesini düzeltmeye etkisi ortalama +1,55 derece olarak ölçülmüştür. Komplikasyon olarak; bir hastada pie crust yönteminin uygulanması aşamasında MCL orta hatta parsiyel rüptür gelişti. Hasta arka çapraz bağ kesen total diz protezi kararı verilen, PCL instabilitesi olan hastaydı. Bu durum PCL instabilitesi olan hastalarda pie crust yönteminin daha dikkatli yapılması gerektiğini gösteriyor. Komplikasyon gözlenme oranı %3,57 (1 hasta)'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of the pie crust method applied intraoperatively to the medial collateral ligament in patients with varus gonarthrosis on the correction of varus deformity and the bone cuts was investigated. Materials and Method: Twenty-eight patients with varus gonarthrosis who underwent surgery at Harran University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital between October 2024 and August 2025 were prospectively evaluated. Patients with valgus gonarthrosis were excluded from the study. Axis measurements were made using two separate fluoroscopy images taken during surgery. The first fluoroscopy image was taken before the pie crust method was applied. The second fluoroscopy image was recorded after the pie crust method. A comparison was made between the axis measurements in these two fluoroscopy images. The angle changes in knee varus deformity after the pie crust method and its effect on reducing the amount of bone cuts were indirectly investigated. Results: The total number of patients participating in the study was 28. Twenty-seven (96.43%) of the patients were female and one (3.57%) was male. The mean age was 66.14±8.15 years, with the youngest patient being 47 and the oldest being 81 years old. The mean BMI of the patients was 27.35±1.99. In addition, 18 (66.7%) of the patients were overweight, 6 (22.2%) were normal, and 3 (11.1%) were in the overweight-obese category. The normal distribution of the patients' age, gender, and BMI values was examined. There was a statistically significant difference (p=0.000) between the ages of the patients (p0.05). In the ligament preserving group, 6 were detected on the left and 12 on the right side, and in the ligament severing group, 4 were detected on the left and 6 on the right side. When the axis measurement value ranges of the patients before the operation, during the operation, and during the recovery period were examined, it was seen that the axis values of all patients before the operation were between - xii 21 and 0. In the first measurement during the operation (INTRAOP_AKS1), 21.43% (n=6) of the patients had 0.1–2, 35.71% (n=10) had 2.1–4, and 42.86% (n=12) had 4.1–20. In the second measurement during the operation (INTRAOP_AKS2), 11.12% (n=3) of the patients had 0.1–2, 14.81% (n=4) had 2.1–4, and 74.07% (n=20) had 4.1–20. In the postoperative period, ACS values were found to be between 0.1 and 2 in 3.57% (n=1), 2.1 and 4 in 21.43% (n=6), and 4.1 and 20 in 75% (n=21) of the patients. When the axis values of the patients' intraoperative fluoroscopy were compared, the effect of the pie crust method on correcting varus deformity was measured as +2.09 degrees. When the intraoperative fluoroscopy and postoperative axis values of the patients were compared, the effect of the pie crust method on correcting the varus deformity was measured as +1.55 degrees on average. As a complication, one patient developed a partial midline MCL rupture during the pie crust method. The patient was scheduled for a total knee replacement with posterior cruciate ligament transection and had PCL instability. This suggests that the pie crust method should be performed with greater caution in patients with PCL instability. The complication rate was 3.57% (1 patient).