Pankreas kanseri tanılı hastalarda klinikopatolojik faktörler ve halp skoru, gnri indeksinin prognostik önemi
Prognostic significance of clinicopathological factors, halp score, gnri index in patients diagnosed with pancreatic cancer
  1. Tez No: 873578
  2. Yazar: ECEM AYAN SİLAHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YILDIZ, DOÇ. DR. BETÜL BOLAT KÜÇÜKZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
PANKREAS KANSERİ TANILI HASTALARDA KLİNİKOPATOLOJİK FAKTÖRLER VE HALP SKORU, GNRİ İNDEKSİNİN PROGNOSTİK ÖNEMİ Ecem AYAN SİLAHLI İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2024 Giriş-Amaç: Pankreas kanseri mortalitesi en yüksek kanser türlerinden biridir. Tedaviye yanıtın ve sağkalım süresinin az olması pankreas kanserinde prognoza etki eden faktörlerin açığa kavuşturulması ihtiyacı doğurmuştur. Bu çalışmamızda pankreas adenokanserinde prognoza etki eden klinikopatolojik faktörlerin ve kolay uygulanabilen, non-invaziv testlerle, basit ve düşük maliyetlerle hesaplanabilen HALP skoru, GNRİ ve PNİ indeksinin sağkalıma etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç- Yöntem: 2018-2023 yılları arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde Pankreas Adenokanseri tanısı ile takip edilen, patoloji verilerine, tedavi öncesi laboratuvar parametrelerine ve boy-kilo bilgilerine ulaşılabilen hastalar retrospektif olarak tarandı. Sonuçları etkileyebilecek ek hastalığı ya da ilaç kullanımı olmayan 190 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalarda klinikopatolojik faktörlerin sağkalıma etkisi incelendi. HALP skoru, GNRİ indeksi, PNİ indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışmada 1150 hasta tarandı, toplam 190 hasta dahil edildi. Hastaların ortanca yaşı 66 (33-86) yıl olup, hastaların %45,3' ü kadın, %54,7' si erkekti. Hastalıksız sağkalım değerlendirildiğinde GNRİ indeksi, PNİ indeksi ve HALP skorunun düşük olmasının daha kısa medyan hastalıksız sağkalım süresi ile ilişkili olduğu bulundu (sırasıyla p=0,002, p=0,0001, p=0,007).
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC SIGNIFICANCE OF CLINICOPATHOLOGICAL FACTORS, HALP SCORE, GNRI INDEX IN PATIENTS DIAGNOSED WITH PANCREATIC CANCER Introduction and Objective: Pancreatic cancer is one of the types of cancer with the highest mortality rate. The poor response to treatment and short survival duration highlight the need to elucidate the factors affecting the prognosis of pancreatic cancer. In this study, we aimed to investigate the impact of clinicopathological factors on survival, as well as the impact of easily applicable, non-invasive, simple and low-cost indices such as HALP score, GNRI and PNI on survival in pancreatic adenocarcinoma. Materials and Methods: Patients diagnosed with Pancreatic Adenocarcinoma and followed up at the İzmir Atatürk Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between 2018-2023, whose pathology data, pre-treatment laboratory parameters and height-weight information were accessible, were retrospectively screened. A total of 190 patients without additional diseases or medication that could affect the results were included in the study. The impact of clinicopathological factors on survival was examined in these patients. HALP score, GNRI index and PNI index were calculated. Results: In the study, a total of 1150 patients were screened, and 190 patients were included. The median age of the patients was 66 years (range: 33-86 years), with 45.3% being female and 54.7% being male. When disease-free survival (DFS) was evaluated, it was found that lower GNRI index, PNI index, and HALP score were associated with a shorter median DFS (p=0.002, p=0.0001, p=0.007, respectively).