Bir eğitim araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniği örnekleminde Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı bilgi düzeyi ile tutumlarının değerlendirilmesi
Human Papilloma Virus in a training and research hospital family medicine polyclinic sample evaluation of (HPV) infection and HPV vaccine knowledge level and attitudes
- Tez No: 873587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran erişkin hastaların Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan bu çalışma 01.11.2023-01.04.2024 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran erişkin hastalar üzerinde yapılmıştır. Örneklem ankette yer alan soru başına 10 gözlem sayısına %10 veri kaybı eklenmesi ile yaklaşık 363 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul edenlere araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ile HPV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla Human Papilloma Virüs (HPV) Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile, Levene testi, sürekli değişkenlerin sosyodemografik veriler ile karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi ve sürekli değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. BULGULAR: Katılımcıların %63,1'i (n=229) kadın, %36,9'u (n=134) erkek, yaş ortalamalarıı ise 38,75±12,51 (medyan:38,00 min:18 max:76) olarak bulundu. Katılımcıların %60,3'ünün evli, %39,7'sinin bekar olduğu görüldü. Çocuk sayısına bakıldığında ise %49,0'unun çocuk sahibi olmadığı, %51,0'nın da 1 veya daha fazla çocuk sahibi olduğu görüldü. Katılımcıların %61,7'sinin lisans ve lisansüstü eğitim durumuna sahip olduğu, %52,6'sının bireyin gelirinin giderine denk olduğu görüldü. Servikal kansere en sık sebep olan virüsün HPV olduğunu bilme durumu sorusuna %74,4'ünün, serviks kanserinden korumada HPV aşısının uygulandığını bilme durumu sorusuna ise %63,1'inin evet yanıtı verdiği görüldü. Katılımcıların genel HPV bilgisi (Bölüm1) puan ortalaması 7,04±4,39(min:0, max:16), HPV tarama testi bilgisi (Bölüm2) puan ortalaması 1,74±1,70(min:0, max:6), genel HPV aşı bilgisi (Bölüm3) puan ortalaması 1,80±1,68(min:0, max:5), mevcut HPV aşılama programı bilgisi (Bölüm4) 1,20±1,42(min. 0, max. 6), toplam HPV. aşı bilgisi (Bölüm 3 ve 4) 3,01± 2,79(min:0, max:11) olarak hesaplanmıştır. Toplam ölçek puan ortalaması ise 11,74±8,08(min:0, max:33) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the knowledge levels and attitudes of adult patients applying to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics about Human Papilloma Virus (HPV) infection and HPV vaccine. MATERIALS AND METODS:This cross-sectional, descriptive study was conducted on adult patients who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01.11.2023 and 01.04.2024. The sample was calculated as approximately 363 people by adding 10% data loss to the number of 10 observations per question in the survey. Those who agreed to participate in the study were asked to collect HPV data using a sociodemographic data form prepared by the researchers. Human Papilloma Virus (HPV) Knowledge Scale was used to measure knowledge levels about infection and vaccine. In evaluating the data; normality distribution was used with Kolmogorov-Smirnov test, Levene test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used to compare continuous variables with sociodemographic data, and Spearman correlation test was used to evaluate the relationships between continuous variables. RESULTS: 63.1% (n=229) of the participants were women, 36.9% (n=134) were men, and their average age was 38.75±12.51 (median: 38.00 min: 18 max: 76). was found as. It was observed that 60.3% of the participants were married and 39.7% were single. When looking at the number of children, it was seen that 49.0% did not have children, and 51.0% had 1 or more children. It was observed that 61.7% of the participants had undergraduate and graduate education, and 52.6% of them had an income equal to their expenses. It was observed that 74.4% answered yes to the question“Do you know that the virus that most commonly causes cervical cancer is HPV?”and 63.1% answered yes to the question“Do you know that the HPV vaccine is used to protect against cervical cancer?”Participants' general HPV knowledge (Part 1) mean score is 7.04±4.39 (min: 0, max: 16), HPV screening test knowledge (Part 2) mean score is 1.74 ± 1.70 (min: 0, max: 6). ), general HPV vaccination knowledge (Part 3) mean score 1.80±1.68(min:0, max:5), current HPV vaccination program knowledge (Part4) 1.20±1.42(min. 0, max. 6), total HPV vaccination information (Parts 3 and 4) was calculated as 3.01± 2.79(min:0, max:11). The total scale score average was found to be 11.74±8.08 (min: 0, max: 33).