Süte ve buzağı başlangıç yemine katılan esansiyel yağ karışımının büyüme performansı ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of essential oil mixture added to milk and calf starter feed on growth performance and some blood parameters
  1. Tez No: 873616
  2. Yazar: ALAATTİN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, süte ve/veya buzağı başlangıç yemi (BBY)'ne esansiyel yağ karışımı (EYK) ilavesinin buzağılarda büyüme performansı, vücut gelişimi, hemotolojik ve biyokimyasal parametreleri, plazma insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), β-hidroksi bütirat (BHBA) düzeyi ve dışkı skoru üzerine etkisini değerlendirmekti. Çalışmada toplam 32 adet yenidoğan Simental ırkı buzağı her bir grupta eşit sayıda erkek ve dişi olacak şekilde kontrol, deneme 1, deneme 2 ve deneme 3 grubuna rastgele dağıtıldı. Kontrol grubuna EYK karışımı içermeyen süt+BBY, deneme 1'e süt (0,06 ml/lt/gün EYK)+BBY, deneme 2'ye süt+BBY (1 kg/ton EYK) ve deneme 3'e süt (0,06 ml/lt/gün EYK)+BBY (1 kg/ton EYK) verildi. Çalışma 56 gün sürdü. Çalışma sonunda, süte ve/veya BBY'ne katılan EYK'nın buzağılarda büyüme performansı, hematolojik parametreler ile serum glukoz, kolesterol, üre, total protein, albumin, globulin, albumin/globulin düzeylerini etkilemediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of essential oil blend (EOB) supplementation to milk and/or calf starter feed (CSF) on growth performance, body development, haematological and biochemical parameters, plasma insulin-like growth factor-1 (IGF-1), β-hydroxy butyrate (BHBA) levels and faecal score in calves. In the study, a total of 32 new-born Simmental calves were randomly assigned to control groups, trial 1, trial 2 and trial 3 groups with equal number of males and females in each group. The control group received milk+ CSF without EOB mixture, trial 1 received milk (0.06 ml/lt/day EOB) + CSF, trial 2 received milk+ CSF (1 kg/ton EOB) and trial 3 received milk (0.06 ml/lt/day EOB) + CSF (1 kg/ton EOB). The study lasted 56 days. At the end of the study, it was determined that the addition of EOB to milk and/or CSF did not affect growth performance, haematological parameters and serum glucose, cholesterol, urea, total protein, albumin, globulin, albumin/globulin levels in calves.