Birinci Dünya Savaşı'ndan cumhuriyete Van'da genel durum (1914-1950)
General situation in Van from the First World War to the republican (1914-1950)
- Tez No: 873621
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Birinci Dünya Savaşı sürecinde Van ve çevresi Rus işgaline uğradı. Bu yaşanılanlar için bir başlangıçtı. Rusların Van'dan çekilmesinden sonra müslüman halk Ermenilerin baskısı ile karşı karşıya kaldı. Halk yaşam alanlarını terk ederek göç etti. Türk Ordusu'nun yeniden hakimiyeti ile birlikte Van başta barınma sorunu olmak üzere birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Osmanlı idaresi sorunları çözmek için bazı önlemler almaya çalıştıysada yeterince başarılı olamadı. Mondros Mütarekesi sonrası Milli Mücadele Dönemi'nde TBMM'de Van milletvekilleri bölgenin sorunlarını çözmek için çaba gösterdi. İmkanlar dahilinde meselelerin halli için girişimlerde bulunuldu. Cumhuriyet'in ilanından 1950'ye kadar Van'dan seçilen milletvekilleri ve etkinlikleri sorunların çözümüne katkı sundu. Bu sadece milletvekillerinin çabalarıyla üstesinden gelinecek bir durum değildi. Merkezi hükümetin ve Van'daki yetkililerinde çaba göstermesi gerekiyordu. Seçilmişler ve atanmışların işbirliği sonucunda Van'da; bayındırlık, ulaşım, eğitim, kültür ve sağlık konularında gelişme gözlemlendi. Dönemin hükümetlerinin genel bütçeden Van'a ayırdıkları pay ekonomi, bayındırlık, eğitim ve sağlık alanında bir ilerlemeye neden oldu. Van Gölü ve çevresi günümüzde halen potansiyel bir zenginlik kaynağı olarak birçok bakir alana sahiptir.
Özet (Çeviri)
During the First World War, Van and its surroundings were occupied by the Russians. This was the beginning of what happened. After the Russians withdrew from Van, the Muslim people faced pressure from the Armenians. People left their living spaces and migrated. With the re-dominance of the Turkish Army, Van faced many problems, especially the housing problem. Although the Ottoman administration tried to take some measures to solve the problems, it was not successful enough. During the War of Independence after the Armistice of Mudros, Van deputies in the Turkish Grand National Assembly made efforts to solve the problems of the region. Attempts were made to resolve the issues within the means possible. From the declaration of the Republic until 1950, the deputies elected from Van and their activities contributed to the solution of the problems. This was not a situation that could be overcome only by the efforts of Mps. The central government and the authorities in Van also had to make efforts. As a result of the cooperation of elected and appointed people in Van; Developments were observed in public works, transportation, education, culture and health. The share that the governments of the period allocated to Van from the general budget caused progress in the fields of economy, public works, education and health. Lake Van and its surroundings still have many untouched areas as a potential source of wealth.