Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde akut böbrek hasarını öngörmede idrar KIM-1 düzeylerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of urinary KIM-1 levels to predict acute kidney injury in very low birth weight infants.
- Tez No: 651975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARUN ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akut böbrek hasarı, klinik bulguları böbrek fonksiyonlarında hafif değişiklikten anürik böbrek yetmezliğine ilerleyebilen kompleks bir hastalıktır. Akut böbrek hasarında tanı ve tedavi olanaklarının artmasına karşın, akut böbrek yetmezliğinde yenidoğanlarda mortalitenin %10- 61 arasında değişen değerlerde yüksek olarak seyrettiği bildirilmektedir. Akut böbrek hasarında erken tanının, prognozu olumlu etkileyeceği öngörülmektedir. Kidney injury molecule-1 (KIM-1), proksimal tübüllerde yer alan tip 1 transmembran protein olup, deneysel ve klinik çalışmalarda iskemik ya da toksik renal incinmeyi takiben ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, ÇDDA preterm bebeklerde akut böbrek hasarını ve mortaliteyi öngörmede idrar KIM-1 düzeylerinin etkinliğinin araştırılmasının amaçlanmıştır. Gebelik yaşı 32 hafta ve altında ve doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan 39 preterm bebek prospektif olarak değerlendirildi. Çalışma grubunda, 9 olguda (%23) akut böbrek hasarı, 7 olguda mortalite (%17.9) saptanmıştır. Akut böbrek hasarı ve mortalitenin gebelik yaşı ve doğum ağırlığı daha küçük, PDA, perinatal asfiksi gibi risk faktörleri olan bebeklerde daha sık görüldüğü saptanmıştır. KIM-1'in yaşamın 48-72 saati arasında akut böbrek hasarını belirlemede duyarlı bir gösterge olduğu, yaşamın ilk 24 saatinden itibaren yüksek idrar KIM-1 düzeyinin mortaliteyi belirlemede duyarlılığı yüksek bir tanısal test olduğu görülmüştür. Akut böbrek hasarı ve mortalitenin öngörülmesinde idrar KIM-1 düzeyinin kolay uygulanabilen, non-invaziv bir yöntem olarak kullanılabileceği, özellikle 48-72 saat arasında idrar KIM-1 düzeyinin böbrek hasarı ve mortaliteyi öngörmede duyarlılığı yüksek bir gösterge olduğu kanısına varıldı. Ancak, idrar KIM-1 düzeyinin farklı etiyolojik nedenlere bağlı böbrek hasarını öngörmede etkinliğini yenidoğan bebeklerde araştıran daha fazla sayıda hastayı içeren araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a complex disorder with clinical manifestations ranging from mild dysfunction to complete anuric kidney failure. Despite advances in diagnosis and treatment, high mortality rate has been reported between 10-61% in newborns with AKI. Early diagnosis is suggested to have a positive impact on prognosis. Kidney injury molecule-1 (KIM-1), a type I trans-membranous protein expressed in proximal tubular epithelial cells is markedly upregulated following ischemic or toxic renal injury in both experimental and clinical studies. The aim of the study is to evaluate the utility of urinary KIM-1 levels in predicting AKI and mortality in very low birth weight infants. In the present prospective study 39 preterm infants at ≤32 weeks gestation and of