Obstrüktif uyku apne sendromu tanısı almış hastalarda median sinir kutanöz sessiz periyodu incelemesi
Examination of the median nerve cutaneous silent period in patients diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 873685
  2. Yazar: TUĞÇE AKÇADAĞ ÇAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU GÜNERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tuğçe Akçadağ Çaman, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Tanısı Almış Hastalarda Median Sinir Kutanöz Sessiz Periyodu İncelemesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Muğla, 2024. Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) uyku esnasında tekrarlayan apne ve hipopnelerle seyreden ve sıklıkla oksijen satürasyonunda düşmenin eşlik ettiği tanıklı apne, aşırı horlama, gündüz aşırı uykululuk hali, sabah baş ağrıları, uykudan boğulma hissiyle uyanma gibi semptomlarla karakterize bir sendromdur. Kronik aralıklı hipoksinin OUAS gibi; birçok nörodejeneratif hastalığın patofizyolojisinde yeri olduğu düşünülmektedir. Kutanöz Sessiz Periyot (KSP); istemli kas kontraksiyonu sırasında kutanöz sinire uygulanan güçlü elektriksel stimülasyonu takiben ortaya çıkan elektromiyografi (EMG) aktivasyonunda tam ya da tama yakın supresyona neden olan, tekrarlanabilir, A-delta sinir liflerinin aracılık ettiği bir inhibitör spinal reflekstir. KSP periferik ve santral sinir sistemi ile ilgili birçok hastalıkta çalışılmış olup bu çalışma OUAS ve KSP arasındaki ilişkiyi inceleyen literatürdeki ilk çalışmadır. Çalışmamızda OUAS patofizyolojisinde rol alması muhtemel segmenter ve suprasegmenter düzeyde görülen nöronlardaki değişimin eletrofizyolojik yöntemle incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya polisomnografi (PSG) kaydı alınan 40 OUAS tanısı alan hasta ve PSG sonuçları normal 40 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Her iki median sinirde KSP çalışması kapsamında KSP başlangıç zamanı, bitiş zamanı ve KSP süreleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a syndrome that progresses with recurrent apneas and hypopneas during sleep and is characterized by symptoms such as witnessed apnea often accompanied by a decrease in oxygen saturation, excessive snoring, excessive daytime sleepiness, morning headaches, and waking up with a feeling of suffocation. Chronic intermittent hypoxia, just like OSAS, is thought to have a role in the pathophysiology of many neurodegenerative diseases. Cutaneous Silent Period (CSP) is a reproducible inhibitory spinal reflex mediated by A-delta nerve fibers that causes complete or near-complete suppression of electromyography (EMG) activation following strong electrical stimulation applied to the cutaneous nerve during voluntary muscle contraction. CSP has been studied in many diseases related to the peripheral and central nervous system, and this study is the first in the literature to examine the relationship between OSAS and CSP. Our study, aimed to examine the changes in neurons seen at the segmental and suprasegmentary levels, which are likely to play a role in the pathophysiology of OSAS, by electrophysiological method. The study included 40 patients diagnosed with OSAS who were enrolled by polysomnography (PSG) and 40 healthy volunteers whose PSG results were normal. Within the scope of the CSP study in both median nerves, CSP onset latency, end latency, and CSP durations were evaluated. When the right and left CSP duration was compared between the OSAS and non-OSAS groups, it was found to be significantly longer in the patient group (p:0,017, p:0,003). The onset latency of right and left CSP was observed to be shorter in the patient group (p:0,017, p:0,003). This result primarily suggests that spinal and supraspinal pathways may have abnormal effects on the circuits that form CSP as a result of neuronal damage that may be caused by chronic intermittent hypoxia. At the same time, the data obtained may indicate an increase in CSP duration and a decrease in CSP latency in OUAS patients by an unknown mechanism through the dopaminergic system.