İki aşamalı akış kuramı bağlamında çevrimiçi alışveriş sitelerinin kullanıcı yorumlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisi
The effect of user rewiews of online shopping sites on consumer purchasing behavi̇or i̇n the context of two-steps flow theory
  1. Tez No: 873709
  2. Yazar: MERVE TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT USTAKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma kapsamında kitlesel iletişim kuramlarından iki aşamalı akış kuramı temelinde, çevrimiçi alışveriş sitelerinde satın alınan ürüne ilişkin yapılan kullanıcı yorumlarının, tüketici davranışlarında ne yönde bir etkiye sahip olduğu sorusuna cevap aranmaktadır. Kullanıcı yorumları, diğer tüketicilerin ürün veya hizmet hakkındaki deneyimlerini paylaştığı bir geri bildirim kaynağıdır. Bu yorumlar, potansiyel alıcıların satın alma kararlarını etkilemede güçlü bir rol oynayabilmektedir. Kullanıcı yorumları, tüketicilere ürün veya hizmetin kalitesi, işlevselliği, dayanıklılığı, uygun fiyatı ve müşteri hizmetleri gibi konularda bilgi sağlamaktadır. Olumlu yorumlar, ürüne veya hizmete olan güveni artırırken, olumsuz yorumlar tüketicileri ikna etmekte zorlayabilmektedir. Araştırma kapsamında görüldüğü üzere tüketiciler sıklıkla kullanıcı yorumlarını dikkate alarak satın alma davranışını şekillendirebilmektedir. Olumlu yorumlar ürün veya hizmetin değerini vurgulayarak tüketiciyi satın alma yönünde teşvik ederken, olumsuz yorumlar tüketiciyi alternatif seçeneklere yönlendirebilir veya satın alma kararını değiştirmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak, kullanıcı yorumları tüketiciler üzerinde etkili bir şekilde çalışır ve satın alma kararlarına büyük ölçüde katkıda bulunabilmektedir. Tüketiciler, ürün veya hizmet hakkında başkalarının deneyimlerini öğrenmek için kullanıcı yorumlarını dikkate almakta ve bu yorumlar satın alma kararlarını şekillendirmede önemli bir etken haline gelebilmektedir. Kullanıcı yorumlarının hedef kitlede yaratabileceği etkilerin açıklanabilmesi adına; tez içerisinde iki aşamalı akış kuramı çerçevesinde çevrimiçi alışveriş sitelerinde alışveriş yapan tüketicilerin kullanıcı yorumlarına yönelik içerik analizi yöntemi ile araştırmalar yapılmış, bilimsel verilerin işlenmesi ile konu geniş kapsamlı bir şekilde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As part of the research, the impact of user reviews on consumer behavior in online shopping sites is being investigated within the framework of the two-step flow theory of mass communication. User reviews serve as a feedback source where consumers share their experiences with products or services. These reviews can significantly influence potential buyers' purchase decisions. User reviews provide information to consumers on aspects such as the quality, functionality, durability, price, and customer service of a product or service. Positive reviews enhance confidence in the product or service, while negative reviews can be challenging to persuade consumers. As seen in the research, consumers often shape their purchasing behavior by considering user reviews. Positive reviews emphasize the value of the product or service, encouraging consumers, while negative reviews may direct consumers to alternative options or even change their purchase decisions. In conclusion, user reviews effectively influence consumers and significantly contribute to purchase decisions. Consumers consider user reviews to learn about others' experiences regarding a product or service, and these reviews can become a crucial factor in shaping purchase decisions. To explain the potential effects of user reviews on the target audience, research has been conducted within the two-step flow theory framework, utilizing content analysis of user reviews from online shopping sites where consumers make purchases. This approach involves processing scientific data to comprehensively examine the subject.