Sivas Arkeoloji Müzesi pişmiş toprak kandilleri ve bronz aydınlatma gereçleri
Sivas Archaeological Museum terracotta lamps and bronze lighting devices
  1. Tez No: 873721
  2. Yazar: SEDA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, Sivas Arkeoloji Müzesi koleksiyonunda yer alan, Hellenistik Dönem ile Selçuklu Dönemi arasına tarihlenen pişmiş toprak ve bronz kandillerin tipolojik ve kronolojik değerlendirmesinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamına alınan kandillerin bir kısmı Sivas Kale Kurtarma Kazısı sondajlarından ele geçerken, çoğunluğu Sivas Arkeoloji Müzesi'ne satın alma ve bağış yoluyla ulaşmıştır. Müze koleksiyonunda yer alan kandillerin çok az sayıdaki örneği, Hellenistik ve Roma Dönemlerine tarihlenirken büyük bir kısmı Bizans ve Selçuklu kandillerinden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan en erken kandil MÖ.1. yüzyıla, en geç kandil örneği ise MS. 13. yüzyıla tarihlenmiştir. Müze koleksiyonunda yer alan, antik dönemde en ulaşılabilir ucuz üretimler olan pişmiş toprak kandil örneklerinin, nispeten üst gelir grubuna hitap eden bronz kandillere göre sayıca çok olduğu görülmektedir. Karşılaştırma örneklerine dayanarak tarihlendirilen az sayıdaki bronz kandilin, Roma Dönemi ve Bizans Dönemi'ne ait oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Sivas Arkeoloji Müzesi pişmiş toprak ve bronz kandillerinin katalog oluşturularak, tarihsel gelişimi, kullanım alanları, sosyal ve kültürel açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of a typological and chronological evaluation of the terracotta and bronze oil lamps in the collection of Sivas Archaeological Museum, dating between the Hellenistic Period and the Seljuk Period. While some of the lamps included in the scope of the study were recovered recently from the soundings of the Sivas Kale Rescue Excavation, the majority of them reached the Sivas Archaeological Museum through purchase and donation. While very few examples of oil lamps in the museum collection date to the Hellenistic and Roman periods, most of them are Byzantine and Seljuk oil lamps. The earliest oil lamp in the study dates to the 1st century BC, while the latest examples dates to the 13th century AD. It is observed that the terracotta oil lamps in the museum collection, which were the most accessible cheap productions in antiquity, are more numerous than the bronze oil lamps, which appealed to the relatively upper social group. The scanty number of bronze oil lamps in the museum collection dated to the Roman and Byzantine Periods with the help of comparanda. In this study, the terracotta and bronze oil lamps of the Sivas Archaeological Museum was documented and their typology, historical development, usage, social and cultural aspects were evaluated.