İklim Krizinin Küresel Çapta Ekonomi Politiği Üzerindeki Etkileri : Dünya Ticaret Yolları Üzerinde Bir Değerlendirme
The Impact of the Climate Crisis on Global Political Economy : A Study on World Trade Routes
- Tez No: 873727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret, International Relations, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bilinen tüm yaşam formlarına ev sahipliği yapan gezegenimiz, üzerinde yaşayan tüm canlılar için hayati bir öneme sahiptir. Bu bağlamda dünyadaki yaşamın korunması, devamı ve iyi ve sağlıklı bir ortamda kendi varlığını sürdürmesi açısından sahip olduğu özellikleri olduğu gibi koruması yada korunması tüm yaşam fonksiyonları için vazgeçilmez ve hayati bir unsurdur. Üzerinde, Bitkiler, Hayvanlar ve insanlar ile birlikte yaşamımızı sürdürdüğümüz Dünyamızın bize sunduğu doğal yaşam alanı bizim yaşamımız için gerekli bir alan sunmaktadır. Bu yaşam alanının korunması ve devamı için insanlığın üzerine önemli bir görev ve sorumluluk düşmektedir. Yaşam alanımızı belirleyen ve etkileyen dünyamızın bu doğal durumu bizim beslenme barınma ve seyahat etme faaliyetlerimiz üzerinde en etkileyici ve belirleyici rol ve öneme sahip bir konumdadır. İnsanlığın gelişimi ve evrimi üzerinde temel belirleyicisi olan iklim farklı imkanlar sunarak, farklı toprak çeşitleri ile farklı tarımsal ürünler vererek ve farklı yaşam alanları oluşturarak ve buna bağlı olarak insanlar üzerinde farklı ırksal, dinsel ve fiziki görünüm ve yaşam biçimlerinin oluşmasında ana aktör olarak etki yapmıştır. Dünyamız sahip olduğu etmenler ile yaşam dolu bir gezegen. Kıtasal hareketler ile kıtaların zamansal süreçte yer değiştirip batıp çıkması ve bu kıtasal hareketler ile zaman zaman doğal olarak bölgesel iklim değişiklikleri uzun süreçler içererek değişmesi gezegenimizin sahip olduğu bir özelliğidir. Ancak son yüzyıllarda üretimde(özellikle sanayi devrimi ile)kontrolsüzce artan insan faaliyetleri doğada binlerce yıl süren bu değişimi bir kaç yıla indirgeyecek bir hıza ulaştırdı. Doğal değişimi hızlandıran bu sürece hiç şüphesiz ortaya atılan, benimsenen ve uygulanan ekonomi politikalarının etkileyici temel unsur olduğu açıktır. Politika mecralarınca benimsediğimiz ve uygulamaya koyduğumuz ekonomik-politik kararlar üretim unsurlarının dünyanın doğal dengesinin göz ardı edilerek yoğun ve sınırsızca üretme ihtiyaç ve faaliyetlerimiz neticesinde, hava kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği ve küresel ısınma gibi etkenlere insan kaynaklı neden olarak bu doğal düzen ve yapı bozuldu. Ve kendini yenileme imkanı vermeden aşırı üretimin uzun yıllar sürmesi ve bu üretim, ulaşım ve tüketim süreçlerinde doğaya salınan olumsuz etkilerinin uzun yıllar göz ardı edilmesi ile bu küresel çapta artık gözle görülür bir hal aldı ve görünür bir soruna dönüştü. Politik-Ekonomik kararlar iklim değişikliğinin en büyük tetikleyicisi ve etkileyicisi konumundadır. Tüm ekonomik aktivitelerimiz olan üretim, ulaşım, dağıtım ve tüketim üzerinde olumlu ve olumsuz özellikler ve etkiler barındıran iklim, insanlık için en önemli unsurdur. İnsanlık tarihi iklime bağlı olarak üretilen temel gıdaların üretimi ve tüketimi ve fazlalığın başka bir ürünle değiş tokuşunu gerektirecek dağıtımı ve dolayısıyla ticaret boyutuna ulaşarak, insanlığın gelişip ilerlemesi ve kalkınması yine bu bağlamda değerlendirilebilir. Ürün alış verişine evrilen ticaret faaliyetlerimiz zamanla artarak ülkeleri de aşarak kıtalar arası ve okyanusları aşan bir konuma ulaştı.
Özet (Çeviri)
Our planet, which hosts all known life forms, is of vital importance for all living things on it. In this context, it is an indispensable and vital element for all life functions to preserve or protect the features it has in terms of the preservation and continuation of life on earth and its own existence in a good and healthy environment. The natural habitat offered by our Earth, where we live together with plants, animals and humans, provides a necessary area for our lives. Humanity has an important duty and responsibility for the protection and continuation of this living space. This natural state of our world, which determines and affects our living space, has the most impressive and decisive role and importance on our nutrition, shelter and travel activities. Climate, which is the main determinant of the development and evolution of humanity, has had an impact as the main actor in the formation of different racial, religious and physical appearances and lifestyles on people by providing different opportunities, providing different agricultural products with different soil types and creating different living spaces. Our world is a planet full of life with the factors it has. It is a feature of our planet that continents change their places and subside in time with continental movements, and with these continental movements, regional climate changes occur naturally from time to time, involving long periods. However, in recent centuries, uncontrollably increasing human activities in production (especially with the industrial revolution) have accelerated this change, which took thousands of years in nature, to a few years. It is clear that the economic policies put forward, adopted and implemented are the main influencing factors in this process that accelerates natural change.As a result of the economic-political decisions adopted and implemented by policy circles and our need and activities to produce intensively and unlimitedly the production elements, ignoring the natural balance of the world, this natural order and structure has been disrupted as human-caused factors such as air pollution, soil pollution, water pollution and global warming. . And with overproduction continuing for many years without giving the opportunity for self-renewal and the negative effects released into nature during these production, transportation and consumption processes being ignored for many years, this has now become visible on a global scale and has turned into a visible problem. Political-Economic decisions are the biggest trigger and influencer of climate change. Climate, which has positive and negative characteristics and effects on all our economic activities, namely production, transportation, distribution and consumption, is the most important element for humanity. The development, progress and development of humanity can be evaluated in this context, with the production and consumption of basic foods produced depending on the historical climate of human history and the distribution that requires the exchange of excess with another product, and thus reaching the commercial dimension. Our trade activities, which evolved into product exchange, increased over time and reached a position that transcended countries and crossed continents and oceans.