Total diz protezi ameliyatı sonrası hastaların konfor düzeylerinin öz bakım gücüne etkisi
The effect of patiens' comfort levels on self-care strength after total knee replacement surgery
- Tez No: 873752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ SEYHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma total diz protezi ameliyatı sonrası hastaların konfor düzeylerinin öz bakım gücüne etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak, Gebze Devlet Hastanesinin Ortopedi Servisi'nde Mart 2023- Mart 2024 tarihleri arasında total diz protezi uygulanan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışma kriterlerine uyan 109 hasta ile gerçekleştirildi. Total diz protezi uygulanan, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan hastalara bilgilendirme yapılarak Gönüllü Bilgilendirilmiş Onam Formu imzalatıldıktan sonra ameliyat sonrası dönemde Tanıtıcı ve Klinik Özellikler Formu, Genel Konfor Ölçeği (GKÖ), Öz bakım Gücü Ölçeği (ÖBGÖ) kullanılarak veriler elde edildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 26 programı (IBM Corp., Armonk, NY, USA) kullanıldı. Hastaların GKÖ toplam puan ortalamasının 123,34±15,31, ÖBGÖ toplam puan ortalamasının 75,81±14,11 olduğu; hastaların konfor düzeyi arttıkça öz-bakım gücünün de arttığı belirlendi. Postoperatif ağrı düzeyinin hastaların genel konforunu olumsuz, idrar çıkış sayısı ve öz bakım gücünün konfor düzeyini olumlu etkilediği görülürken; postoperatif ağrı düzeyinin hastaların öz bakım gücünü olumsuz; eğitim düzeyi ve genel konforun ise olumlu yönde etkilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted with 109 patients who underwent total knee prosthesis at the Orthopedics Service of Gebze State Hospital between March 2023 and March 2024, who agreed to participate in the study and met the study criteria, in order to examine the effect of patients' comfort levels on their self-care ability after total knee prosthesis surgery. . After the patients who underwent total knee prosthesis and met the inclusion criteria were informed and signed the Voluntary Informed Consent Form, data were obtained using the Descriptive and Clinical Features Form, General Comfort Scale, and Self-Care Power Scale in the postoperative period. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 26 program (IBM Corp., Armonk, NY, USA) was used for statistical analysis. The patients' mean GCQ total score was 123.34±15.31, and their total mean score on the SDQ was 75.81±14.11; It was determined that as the patients' comfort level increased, their self-care ability also increased. While it was observed that the postoperative pain level negatively affected the general comfort of the patients, the number of urine outputs and self-care ability positively affected the comfort level; Postoperative pain level negatively affects patients' self-care ability; education level and general comfort were found to have a positive impact.