Sosyal bilgiler dersinde müze eğitimi etkinlikleri kullanılmasının akademik başarı, tutum ve öğrencilerin afet bilinci düzeylerine etkisi: Taşkın Müzesi örneği
The effect of using museum education activities in social studies course on academic success, attitudes and disaster awareness levels of students:The example of Flood Museum
- Tez No: 873772
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde doğal afetlerle ilgili olarak kurulmuş nadir sayıdaki müzelerden birisi olan Taşkın Müzesi özelinde, sosyal bilgiler dersinde müze eğitimi etkinlikleri kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı, tutum ve afet bilinci düzeylerine etkisini belirlemektir. Çalışma neticesinde Taşkın Müzesinde gerçekleştirilen etkinliklerin öğrenciler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin birlikte ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel veriler ise yarı deneysel süreç sonucunda nicel verileri desteklemek için kullanılmıştır. Bu durumun sonucu olarak araştırma deseni gömülü desendir. Araştırmanın nicel bölümüne 48 öğrenci, nitel bölümüne 24 öğrenci katılmıştır. Çalışmada nicel verileri toplamak için Akademik Başarı Testi, Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Afet Bilinci Algı Ölçeği kullanılmışken, nitel veriler için Müze Gezisi Açık Uçlu Sorular formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 27 paket programında Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi tekniği ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın nicel sonuçlarına göre Taşkın Müzesinde gerçekleştirilen etkinliklerin deney grubu lehine akademik başarıyı, sosyal bilgiler dersine karşı tutumu ve afet bilinci algı düzeylerine olumlu etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Nitel sonuçlara göre deney grubu Taşkın Müzesinde gerçekleştirilen etkinliklere yönelik olumlu görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda müze kurucularına, araştırmacılara ve MEB'e yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of using museum education activities in social studies course on students' academic success, attitudes and disaster awareness levels in Flood Museum, which is one of the rare museums established in our country related to natural disasters. As a result of the study, the effects of the activities carried out in the Flood Museum on students were examined. In the study, a mixed method in which qualitative and quantitative methods were considered together was used. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Qualitative data were used to support quantitative data as a result of the quasi-experimental process. As a result of this situation, the research design is an embedded design. 48 students participated in the quantitative part of the study and 24 students participated in the qualitative part of the study. In the study, Academic Achievement Test, Attitude Scale towards Social Studies Course, Disaster Awareness Perception Scale were used to collect quantitative data, while Museum Trip Open-Ended Questions form was used for qualitative data. The quantitative data of the study were analyzed using Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test in SPSS 27 package program. The qualitative data of the research were evaluated with content analysis technique. According to the quantitative results of the study, it was determined that the activities carried out in the Flood Museum had a positive effect on academic success, attitude towards social studies course and disaster awareness perception levels in favor of the experimental group. According to the qualitative results, it was concluded that the experimental group expressed positive opinions about the activities carried out in the Flood Museum. At the end of the research, recommendations were made for museum founders, researchers and the Ministry of National Education