Son trimesterdeki gebelerde risk algısının doğum korkusu ile ilişkisi
The relationship between risk perception and fear of birth in pregnants in the last trimester
  1. Tez No: 873773
  2. Yazar: MERVE ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğum korkusu, gebeliğin özellikle son trimesterinde gebelerin yaşadıkları kendisine ve bebeğine zarar geleceği veya doğumun ölümle sonuçlanacağını düşündüğü bir kaygı halidir. Doğum korkusunun anne ve bebek için pek çok olumsuz sonucu olabilmektedir. Ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların önüne geçmek, anne ve bebek sağlığını koruyup iyileştirmek için doğum korkusu ve ilişkili faktörler ele alınmalıdır. Bu çalışma, son trimesterdeki gebelerde risk algısının doğum korkusuyla ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan bu çalışma 284 gebe ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından 01.10.2023-01.02.2024 tarihleri arasında, Gebelerin tanıtıcı özellikleri ile ilgili anket formu, Gebelikte Risk Algısı Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (A Versiyonu) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplar için t testi, Mann Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, gebelerin Gebelikte Risk Algısı Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması 26,64±18,27, bebeğe yönelik risk algısı puan ortalaması 13,57±10,91, kendisine yönelik risk algısı puan ortalaması 13,08±8,26 ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi (A Versiyonu) Ölçeğinden aldığı puan ortalaması 59,89±22,82 olduğu bulunmuştur. Gebelerin düşük düzeyde doğum korkusu yaşadıkları ve düşük düzeyde risk algısına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fear of childbirth is a state of anxiety experienced by pregnant women, especially in the last trimester of pregnancy, in which they think that harm will come to them and their baby, or that birth will result in death. Fear of childbirth can have many negative consequences for mother and baby. Fear of childbirth and related factors should be addressed in order to prevent possible negative consequences and to protect and improve the health of the mother and baby. This study was conducted to examine the relationship between risk perception and fear of childbirth in pregnant women in the last trimester. The descriptive and relationship-seeking study was conducted with 284 pregnant women. The data was collected by the researcher between 01.10.2023 and 01.02.2024 by face-to-face interview technique using the survey form, Pregnancy Risk Perception Scale and Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A. Number, percentage, mean and standard deviation, t test for independent groups, Mann whitney U test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data. At the end of the study, the mean score of the pregnant women from the Risk Perception Scale during Pregnancy was 26.64±18.27, the mean score of the risk perception towards the baby, which is the sub-dimension of the scale, was 13.57±10.91, the mean score of the risk perception towards herself was 13.08±8.26 and the average score from the Wijma Delivery Expectancy/Experience Questionnaire Version A Scale was found to be 59.89±22.82. It was concluded that pregnant women experience a low level of fear of childbirth and have a low level of risk perception.