Geriatrik popülasyonda pertrokanterik femur kırıklarında sefalomedüller çivi uygulaması sonrası lag vidası cut-out'ına neden olan risk faktörlerinin araştırılması
To investigate the risk factors causing lag screw cut-out after cephalomedullary nail application in pertrochanteric femur fractures in the geriatric population
  1. Tez No: 873780
  2. Yazar: MELİH ÇAĞRI ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Amaç: Pertrokanterik kırıklar, ileri yaşta sık görülen, mortalitesi ve morbiditesi yüksek bir ortopedik hastalıktır. Sefalomedüller çivileme, pertrokanterik kırıkların tedavisinde sıklıkla tercih edilen başarılı bir tedavi yöntemidir. Sefalomedüller çivi uygulanan hastalarda ana mekanik komplikasyon cut-out'dur. Cut-out görülen hastalarda tedavi başarısız kabul edilir ve tekrar operasyon ihtiyacı doğar. Çalışmamızın amacı pertrokanterik kırık nedeniyle sefalomedüller çivileme yapılmış hastalarda TAD, calTAD, kırık çeşidi ve demografik veriler gibi daha önceden tanımlanmış parametreler ile cut-out'a direnç gösteren kemik stok oranı ve lag vidası boyun açısı gibi belirlediğimiz diğer parametrelerin cut-out'u öngörmedeki değerini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu restrospektif çalışmaya, 2018 ile 2023 arasında pertrokanterik femur kırığı nedeniyle opere edilen 364 hasta dâhil edilmiştir. Yaş, cinsiyet gibi demografik verilerin yanı sıra kırık tipi, kullanılan implantın çeşidi, femur başı HU (Hounsfield Unit) değeri, karşı kalçanın kollodiafizer açı ölçümü, redüksiyon kalitesi, TAD, calTAD, çivi giriş yeri, lag vidasının femur başındaki ve femur boynundaki konumu, çivi açısı, lag vidası ile femur boynu arasındaki açı, çivinin kalınlığı ve uzunluğu, femur başında cut-out'a direnç gösteren kemik stok oranı değerlendirilmiş, cut-out olan ve olamayan hasta grupları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada 24 cut-out ve 340 cut-out olmayan toplam 364 hastanın verisi kullanılmıştır. Tüm hastalar içinde cut-out olanların oranı %6,6'dır. Cut-out ile çivi kalınlığı, uzunluğu, femur başı HU değeri, karşı kalçanın kollodiafizer açısı, TAD ve calTAD değerleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Bunun yanında kadın cinsiyet, kötü redüksiyon kalitesi, femur baş ve boyunda superior yerleşimli lag vidası ve 128 açılı implantlar arasında anlamlı ilişki vardı. Femur boynu ve lag vidası arasında -3'ten daha düşük açı olması ve lag vidası üzerinde %30'dan daha az kemik stoğu bulunması cut-out için anlamlı birer gösterge olarak tespit edildi. Sonuç: Pertrokanterik kırıkların sefalomedüller çivi ile tedavisinde çivi giriş yeri, lag vidasının femur baş ve boynundaki konumu, cut-out'a direnç gösteren kemik stok oranı ve lag vidası ile femur boyunu arasındaki açı cut-out'u göstermede anlamlı parametrelerdir. Özellikle cut-out'a direnç gösteren kemik stok oranının
Özet (Çeviri)
Objectivs: Pertrochanteric fracture is a common orthopedic condition in the elderly that is associated with high rates of mortality and morbidity. Pertrochanteric fracture is a common orthopedic condition that is frequently observed in older individuals and has high mortality and morbidity rates. Cephalomedullary nailing is a reliable method of fixation that is often preferred in the treatment of pertrochanteric fractures. The primary mechanical complication in patients undergoing cephalomedullary nailing is cut-out, which mandates reoperation in patients with cut-out. The objectives of this study were to investigate the impact of pre-defined parameters, including TAD, calTAD, fracture type, and demographic data, on the cut-out of the lag screw. In addition, we determined other parameters, such as the resistive bone stock ratio and the lag screw-neck angle, in patients who underwent cephalomedullary nailing for pertrochanteric fracture to determine their predictive value for cut-out. Materials and Methods: This retrospective study included 364 patients who underwent pertrochanteric femoral fracture surgery between 2018 and 2023. In addition to demographic data such as age and gender; fracture type, type of implant used, HU (Hounsfield Unit) value of the femoral head, collodiaphyseal angle measurement of the contralateral hip, reduction quality, TAD, calTAD, nail entry point, position of the lag screw in the femoral head and neck, parameters such as nail angle, angle between the lag screw and the femoral neck, nail thickness and length, and the rate of bone stock resisting cutout at the femoral head were also evaluated and recorded. Results: Data from a total of 364 patients, 24 cut-out and 340 non-cut-out groups, were used in the study. The cut-out rate for all patients was 6.6%. No significant relationship was found between cut-out and nail thickness and length, femoral head HU value, collo-diaphyseal angle of the contralateral hip, TAD and calTAD values. In addition, there was a significant relationship between cut-out and female gender, Boyd-Griffin type 3-4 fractures, poor reduction quality, lag screws placed superiorly in the femoral head and neck, and 128° angle implants. An angle of less than -3° between the femoral neck and lag screw and less than 30% bone stock on the lag screw were found to be significant indicators of cut-out. Conclusion: In the treatment of pertrochanteric fractures with cephalomedullary nails; the nail entry point, the position of the lag screw in the femoral head and neck, the bone stock ratio that resists the cut-out, and the angle between the lag screw and the femoral neck affect lag screw cut-out. Specifically,