19. yüzyıl Anadolu Türk resmi ve Kayseri örnekleri
  1. Tez No: 87379
  2. Yazar: ELİF ÇERİ TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Giriş olarak düşünülen birinci bölümde konunun niteliği ve önemi ile ilgili kaynak ve yayınlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca metot ve düzen açıklanmıştır. îl merkezindeki resimli yapıların belirlenmesi için müze müdürlükleri, Erciyes Üniversitesi ile ilişkiye geçilmiş,yayınlardan da elde edilen bilgiler ışığında adreslere gidilmiştir. Bazı resimli evlerin yıkılması,bazılanna ise girme imkanı olmaması çalışmamızı olumsuz yönde etkilemiştir. încelenebilenlerin evin hangi mekanında, nerede bulunduğu kaydedilmiş,mümkün olduğunca ölçüleri alınmış,fotoğrafları çekilmiştir. Bu işlem Kayseri'ye bağlı diğer yerleşim birimlerinde de uygulanmıştır. Yerinde incelenenler ile yayınlardaki resimleri bir araya toplanarak,manzaralı olanlar seçilmiş ve yazma aşamasına gelinmiştir. II. Bölümde örneklerin bulunduğu Kayseri'nin coğrafyası ve kısa tarihi verilmiş,resimlerin evlerde bulunması itibariyle Türk ev mimarisi ve Kayseri evlerinin genel özellikleri üzerinde durulmuştur. III. Bölümde Türk resim sanatı, kronolojiye göre genel olarak ele alınmış 19. yüzyıl ise açıklanarak esas konumuza ışık tutması sağlanmıştır. Özellikle de duvar resimleri üzerinde durulmuştur. IV. Bölüm 22 resmin incelendiği katalogdan oluşmaktadır. Kataloga alman Kayseri duvar resimlerinin tamamı evlerde bulunmaktadır. Bunların tespit edilenlerin adresleri,resimlerin bulunduğu yer belirtilmiş ölçü,teknik ve üslupları açıklanmıştır. Bunların tamamı kuru fresk tekniğindedir. Yıkılmış evlerde bulunan 13 tane resmin ölçülerini belirlemek mümkün olmamıştır. Açıklamaları da yayınlardaki fotoğraflardan yapılmıştır. Örneklerin 1 1 adedi nişler içerisine, 9 adedi duvara dikdörtgen olarak,2 tanesi de madalyon içerisine yapılmıştır. Bunlardan 13 adedi deniz manzarası, 7 adedi doğa manzarası, 2 tanesi atlı figür konularını içermektedir. Bu resimlerde en çok yeşil,mavi ve kırmızının tonlan,toprak rengi,pembe az olarak da mor kullanılmıştır. Kayseri evlerindeki resimler 19. yüzyılın Anadolu ve Rumeli duvar resimleri ile her bakımdan eş değerlilik gösterirler. Minyatür tarzından kopuş ve Avrupa resim tarzına geçiş döneminin özelliklerini burada da görmek mümkündür. Fotoğraf listesi ve kaynakça ile çalışma bitirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of four parts. In the first part,which is thought as an introduction,resources and publications about the quality and importance of subject are emphesized. In order to determine the illustrated buildings in the center of city we comminicated with museums and Erciyes University administrations. In the light of publications we went to adresses. Our study was affacted negatively because of collapse of some buildingsand impossible entrance. Investigated illustrationa were registered according to place and point of home. Their meausures were registered and photographs taken. This procedure was executed in the some way in the other place of Kayseri. Adding area study to publicated illustrations,view illustrations were choosed and began to write. In the second part geography of Kayseri that illustration are found and short history of city are given. Architecture and peculioirty of kayseri homes,because illustrations are found at homes,are stressed. In the third part Turk illustration are examined chrorologocially,and explaininng 19. Century,a clear explanation are tried to our subject matter. Expecially woll illustrations are stressed. Four part consists of a catalog which includes 22 illustrations. All the wall illustrations in the catalog had been at homes. Adresses,place and point of some illustrations that are registered,meavsure,technic and style are explained. All of those are in“dry fresk”technich. Measures of 13 illustration, which were found in the collapse houses,could not be determined. So explanations are pointed out according to publicated photographs. Ten examples are illustrated in absid,nine rectangle on wall and two of them illustrated in medal. 13 of these include sea view,seven nature view and two horseman figure. Mostly green,blue and red tones,soil colour,pink are used in these illustrations. And the least purple Kayseri home illustrations show equivalance with Anatolian and Rumelie wall illustrations in every aspect. Break from minuature style and transition to European style can be seen here. With the list of resources and photographs,this sutdy is finished. r m