el-Mütenebbî'nin Divanında hikmet kavramı
The concept of 'hikmah' in the dīwān of al- mutanabbī
  1. Tez No: 873801
  2. Yazar: KEZİBAN AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında 10. yüzyılın önemli isimlerinden olan ünlü Arap şairi el-Mütenebbî'nin (ö. 354/955) eğitim hayatı, kişiliği ve şiiri ele alınmaktadır. el-Mütenebbî'nin hayatının izlerine tabakat kitapları ve diğer bazı alimlerin onun hakkında telif ettikleri eserler dışında, divanında da rastlamak mümkündür. Çalışmada onun eğitim geçmişi ve hayatında iz bırakan kişiler hakkında bilgi verilmektedir. Hayatı ve şiiri birçok yönleriyle incelenirken, bu tezin ana konusunu teşkil eden hikmet kavramı üzerinde özellikle durulmuştur. Ayrıca hikmet kavramının diğer İslâmi ilimlerle ilişkisi de özlü bir şekilde ortaya konulmuştur. el-Mütenebbî'nin divanından hikmet kavramını içeren bazı beyitler Türkçe karşılıklarıyla birlikte sunulmuştur. Çevrilecek olan beyitlerin seçiminde lisans öğrencilerinin potansiyelleri ve yetenekleri dikkate alınmıştır. Ayrıca bu beyitlerin lisans öğrencilerinin gelecekteki yaşamlarına olası etkisi de göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study, deals with the life education, personality, and poetry of the famous Arab poet al-Mutanabbī(d. 354/955), a prominent figure in the 10th century. It is possible to find traces of al-Mutanabbī's life in his dīwān, as well as in the biography books and the works written by some other scholars about him. It provides information about his educational background and the people who have left an imprint on his life. While his life and poetry were examined from various aspects, the concept of hikmah, which constitutes the primary subject matter of this thesis, is especially focused on. Moreover, the relationship of the concept of hikmah with other Islamic sciences is also presented concisely. Some verses containing the concept of hikmah from al-Mutanabbī's dīwān are presented together with their Turkish translation. In choosing the lines to be translated, undergraduate students potentials and capabilties are considered. Moreover, the potential impact of these lines on the prospective lives of the undergraduate students has also been considered.