Üstün zekalı ve yetenekli çocuğa sahip aileler ile normal gelişim gösteren çocuğa sahip ailelerde çocuk uyumu ve ebeveyn yeterliklerinin incelenmesi
Analysis of child adjustment and parental efficacy in families with gifted and talented children and families with typically developing children
  1. Tez No: 873826
  2. Yazar: NESLİHAN AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, üstün zekalı ve yetenekli çocuğa sahip aileler ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip aileler arasındaki çocuk uyumu ve ebeveyn yeterlikleri arasındaki farklılıkları tespit etmek ve demografik veriler ışığında değerlendirmektir. Araştırma, İstanbul'da yaşayan ve 5-12 yaş aralığında üstün zekalı çocuğa sahip 150 ebeveyn ve aynı ilde yaşayan 5-12 yaş aralığında normal gelişim gösteren çocuğa sahip 150 ebeveyn ile yapılmıştır. Araştırma yöntemi nicel olarak planlanmış ve araştırma kapsamında ailelere“Çocuk Uyumu ve Anne-Baba Yeterlik Ölçeği (CAPES-TR)”ve“Sosyodemografik Veri Toplama Formu”uygulanmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişki örüntüsünü tespit etmek üzere ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Sonuçlara göre üstün zekalı ve yetenekli ve normal gelişim gösteren çocuklara sahip bireylerin ebeveyn yeterliliği konusunda benzer görüşlere sahip oldukları kaydedilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the differences between child adjustment and parental efficacy between families with gifted and talented children and families with typically developing children and to evaluate them in the light of demographic data. The research was conducted with 150 parents of gifted children aged 5-12 living in Istanbul and 150 parents of typically developing children aged 5-12 living in the same city. The research method was planned as quantitative and within the scope of the research,“Child Adjustment and Parenting Efficacy Scale (CAPES-TR)”and“Sociodemographic Data Collection Form”were applied to the families. Correlational research method was used to determine the relationship pattern between the research variables. According to the results, it was noted that individuals with gifted and talented and typically developing children had similar views on parental efficacy (p >0.05).