Yeni medya sanatının Web 3.0 bağlamında topluluk oluşturma ile ilişkisini keşfetmek
Exploring the relationship of new media art with community building in the context of Web 3.0
- Tez No: 873827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, yeni medya sanatı ve Web 3.0 arasındaki gelişen ilişkiyi inceleyerek, dijital gelişmelerin sanatsal pratikleri ve dijital alandaki topluluk katılımını nasıl etkilediğini araştırıyor. Sanatçılar ve teknoloji uzmanlarıyla yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığıyla, bu kişilerin etkileşimli enstalasyonlardan çevrimiçi topluluklara kadar sanat ve Web 3.0 teknolojilerinin kesişiminde nasıl gezindiklerini ortaya çıkarıyor. Çalışma, yeni medya sanatının erişilebilirliğini ve etkileşimini artırmak için artırılmış gerçeklik ve yapay zeka kullanımını araştırıyor ve sürekli teknolojik evrim çağında dijital bağlanabilirliği ve kültürel diyaloğu keşfetmek için çok önemli bir araç olarak konumlandırıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the evolving relationship between new media art and Web 3.0, exploring how digital advancements influence artistic practices and community engagement in the digital domain. Through in-depth interviews with artists and technologists, it uncovers how these individuals navigate the intersection of art and Web 3.0 technologies, from interactive installations to online communities. The study investigates the use of augmented reality and artificial intelligence to enhance the accessibility and interactivity of new media art, positioning it as a crucial medium for exploring digital connectivity and cultural dialogue in an era of continuous technological evolution.