Vekâlet savaşları ve vekâlet savaşları ekseninde ABD-YPG ilişkilerinin bölgeye etkisi
Proxy wars and the impact of US-YPG relations on the region within the context of proxy wars
  1. Tez No: 873825
  2. Yazar: TALAT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte dünyada yenidünya düzeni kurulmaya çalışılmıştır. Büyük güçler, kendi hedeflerini uygulayabilmek amacıyla yöntem değişikliğine gitmek zorunda kalmışlardır. Bu çalışmayla birlikte, değişen dünya düzeninde büyük devletlerinin stratejilerinde ne gibi değişikliğe gittikleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda literatürdeki nitel çalışmalar incelenerek devletlerin sahada kendilerinden ziyade bölgedeki etnik, dini, ideolojik görüşlü grupları destekleyerek aktif olmaya çalıştığı“vekâlet savaşları”döneminin ortaya çıktığı görülmüştür. Bu çalışmada öncelikli olarak savaş kavramı, savaşın nedenleri ve savaşın tarihsel süreç içinde yaşadığı değişim ve dönüşümü incelenmiştir. Bununla birlikte değişen süreç içinde savaşın da sebepleri değişmiştir. Mevcut çalışmada, bu durum da derinlemesine ele alınmıştır. Ayrıca değişen ve dönüşen savaş kavramı neticesinde günümüzde yeni savaş türlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Çalışmanın diğer kısmında ise ortaya çıkan bu yeni savaş türlerinden vekâlet savaşı kavramı, vekâlet savaşı aktörlerinin niteliği, vekâlet ilişkisinin niteliği, vekâlet savaşının motivasyonu, terör örgütleri ve vekâlet savaşlarının bağlamı ele alınmış; müteakiben Arap Baharı sonrası bölgede meydana gelen istikrarsızlık ve PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG terör örgütünün ortaya çıkışı incelenmiştir. Bununla birlikte adı geçen örgütün vekâlet savaşı kavramı altında ABD ile olan asil-vekil ilişkisine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War, efforts were made to establish a new world order. Major powers had to change their methods in order to implement their own goals. With this study, it has been attempted to examine the changes in the strategies of major states in the changing world order. Within this scope, qualitative studies in the literature have been examined, revealing the emergence of the era of 'proxy wars,' where states actively engage by supporting ethnic, religious, and ideological groups in the region rather than directly intervening themselves. In this study, firstly, the concept of war, the causes of war, and the changes and transformations that war has experienced throughout history have been analyzed. Moreover, the reasons for war have also altered within the changing process, which has been deeply analyzed in this study. Additionally, it has been observed that new types of wars have emerged today due to the changing and transforming concept of war. In the other part of the study, the concept of proxy war, the nature of proxy war actors, the nature of the proxy relationship, the motivation of proxy war, terrorist organizations, and the context of proxy wars have been tackled. Subsequently, the instability in the region following the Arab Spring and the emergence of the PYD/YPG terrorist organization, which is the Syrian extension of the PKK, have been examined. Finally, it has been focused on the major-proxy relationship between the aforementioned organization and the US under the concept of proxy war.