Etkileşimli defter kullanımının kuvvet kavramının öğrenilmesinde öğrenci akademik başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of using interactive notebook on student academic achievement and motivation in learning force concept
- Tez No: 873835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fen Bilimleri dersinde öğretilen konuların anlaşılamaması öğrencilerin akademik başarı elde etmelerini engellemektedir. Bu bağlamda, etkileşimli defterler akademik başarının desteklenmesi ve öğrenci motivasyonlarının arttırılması için önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Etkileşimli defterlerin kullanımı, öğrencilere öğrendiklerini kaydedebilecekleri bir yöntem sunar ve bu yöntemin düzenli kullanımıyla öğrenciler üst düzey düşünme becerilerini sergileyebilirler. Etkileşimli defterler, öğrencilere bilgileri, kaynakları ve öğrenilen derslerle ilgili düşünceleri düzenlemek, kaydetmek ve saklamak için bir araç olarak hizmet eder. Aynı zamanda bu defterler, öğrencilerin ders materyalleriyle etkileşime girmesini sağladıkları için öğrenme sürecini daha aktif hale getirerek, öğrencilerin derslere yönelik motivasyonlarını da artırmaktadır. Etkileşim defterler, öğrencilerin kendi düşüncelerini, notlarını ve gözlemlerini kaydetmelerine olanak tanırken, öğrenme deneyimlerini kişiselleştirme ve derinleştirme şansı sunarlar. Ayrıca etkileşimli defterler, öğrencilerin öğrendiklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olurlar. Çünkü bilgileri yazılı olarak ifade etmek, öğrenme sürecini pekiştirir. Bu çalışmada, 5. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri Dersi'nde Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme Teması konularını öğrenmelerinde etkileşimli defter kullanımının akademik başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Isparta İl merkezinde bulunan Ortaokul 5. sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci kolay ulaşılabilir örneklem olarak katılmıştır. Öğrenciler, kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme konularına ilişkin bilgileri kazanırken etkinliklere etkileşimli fen defterlerini kullanarak başlamıştır. Etkileşimli defterlerin sağ tarafı, notlar, laboratuvar çalışmaları, arka plan bilgileri ve diğer olgusal bilgi türleri gibi girdiler için kullanılırken, defterin sol tarafı ise kavram haritaları, özetler, grafikler, laboratuvar çalışmalarından elde edilen veriler ve öğrencinin öğrenme sürecine dair bilgileri göstermek ve bu bilgileri pekiştirme faaliyetleri için kullanılmıştır. Yapılan yarı deneysel çalışmanın sonucunda, bir öğretim aracı olan etkileşimli defter kullanılmasıyla deney grubunun son test puanlarında anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin etkileşimli defter kullanmaktan memnun oldukları ve etkileşimli defterlerin öğrenmeye yardımcı olduğuna inandıklarını da uygulanan fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeğinde çıkan sonuçlar göstermiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda etkileşimli defterlerin en iyi nasıl yapılandırılabileceği ya da bu çalışmada öngörülenden farklı şekillerde nasıl kullanılabileceği araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In the Science course, as in other courses, failure to understand the subjects taught prevents students from achieving academic success. Interactive notebooks are used as an important tool to support academic achievement and increase student motivation. The use of interactive notebooks provides students with a way to record what they have learned and with regular use of this method, students can demonstrate higher order thinking skills. Interactive notebooks serve as a tool for students to organize, record and store information, resources and thoughts about lessons learned. At the same time, these notebooks make the learning process more active as they allow students to interact with the course materials, thereby increasing their motivation towards the lessons. Interactive notebooks allow students to record their own thoughts, notes and observations, offering them the chance to personalize and deepen their learning experience. In addition, interactive notebooks help students better understand what they are learning. Because expressing information in writing reinforces the learning process. In this study, it was aimed to determine whether the use of interactive notebooks in 5th grade students' learning of the topics of Measurement of Force and Friction Theme in Science Course has an effect on their academic achievement and motivation to learn science. Thirty students studying in the 5th grade of a secondary school in Isparta city center participated in the study as a suitable sample. The students started the activities by using interactive science notebooks while gaining knowledge about the measurement of force and friction. The right side of the interactive notebooks was used for inputs such as notes, laboratory work, background information, and other types of factual information, while the left side of the notebook was used for concept maps, summaries, graphs, data from laboratory work, and activities to display and reinforce information about the student's learning process. As a result of the quasi-experimental study, it was determined that there were significant differences in the post-test scores of the experimental group with the use of an interactive notebook as a teaching tool. The results of the motivation scale for learning science showed that the students were satisfied with using the interactive notebook and believed that the interactive notebooks helped them learn. Future studies could investigate how best to configure interactive notebooks or how they could be used in different ways than envisioned in this study.