Öğrenme çevikliğinin 21. yy. öğreten becerileri üzerindeki rolü
The role of learning agility on 21st century teaching skills
- Tez No: 908404
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE AŞKIM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Öğrenme çevikliği, ne yapacağını bilmediğin anda çözüm olarak ne yapman gerektiğini bilmektir. Birtakım beceriler ile öğrenme çevikliği yapısı tamamlanabilmektedir. Bu beceriler; problem çözme, analitik düşünme, anlam oluşturma, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme vb. olarak sayılabilir. Bu becerilere bütüncül olarak bakıldığında 21. yy. becerilerine işaret ettiği söylenebilir. Bu bağlamda araştırmada; öğretmenlerin, öğrenme çevikliği ve 21. yy. öğreten becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklem grubu Eskişehir ilindeki 302 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgiler formu, Marmara Öğrenme Çevikliği Ölçeği (MÖÇÖ) ve 21. yy. Öğreten Becerileri Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin hem öğrenme çevikliği düzeyleri hem de 21. yy. öğreten becerileri kullanım düzeyleri yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin öğrenme çevikliği ve 21. yy. öğreten becerileri cinsiyet, yaş, branş, eğitim durumu, kıdem, mesleki gelişim faaliyetlerine katılım durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırmada ayrıca öğrenme çevikliği alt boyutlarının 21. yy. öğreten becerileri kullanımı üzerindeki rolünün incelenmesi için yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda insan ilişkileri çevikliği ile sonuç yaratmada çeviklik boyutlarının 21. yy. öğreten becerilerini anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Buna göre öğretmenlerin 21. yy. öğreten becerilerine sahip öğrenme çeviği bireyler olmaları gelecek nesillerin eğitimi üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenle öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere katılmalarının teşvik edilmesi öneri olarak sunulabilir. Bununla birlikte öğrencilerin 21. yy. öğreten becerilerine sahip öğrenme çeviği bireyler olabilmeleri için öğretmenlerin öğretim süreçlerini 21. yy. becerilerine yönelik hazırlaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Learning agility is knowing what to do as a solution when you don't know what to do. The learning agility structure can be completed with some skills. These skills can be listed as problem solving, analytical thinking, making sense, creative thinking, critical thinking, etc. When these skills are looked at holistically, it can be said that they point to 21st century skills. In this context, the aim of the research was to examine the relationship between teachers' learning agility and 21st century teaching skills. The sample group of the research in which the relational screening model was used consisted of 302 teachers in the province of Eskişehir. Demographic information form, Marmara Learning Agility Scale (MLA Scale) and 21st Century Teaching Skills Use Scale were used as data collection tools in the research. In the research, both the learning agility levels of the teachers and their levels of use of 21st century teaching skills were found to be high. 21st century. In the study, teachers' learning agility and 21st century teacher skills did not show any significant difference according to the variables of gender, age, branch, education status, seniority and participation in professional development activities. In addition as a result of the multiple linear regression analysis conducted to examine the role of learning agility sub-dimensions on the use of 21st century teacher skills, it was seen that the dimensions of human relations agility and agility in creating results significantly predicted 21st century teacher skills. Accordingly, teachers being learning agile individuals with 21st century teaching skills will have an impact on the education of future generations. Therefore, encouraging teachers to participate in in-service training can be suggested. In addition, it is suggested that teachers prepare their teaching processes in line with the skills so that students can become learning agile individuals with 21st century teaching skills.