Antik yunan seramiklerinin form ve bezeme nitelikleri açısından çağdaş seramikte yeniden ele alınışı
Re-evaluation of anci̇ent greek ceramics in therms of form and decoration qualities in contamporary ceramics
  1. Tez No: 873843
  2. Yazar: GÖKÇEN METE YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEMAL TİZGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Antik Yunan seramik sanatı, kültürel ve tarihsel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Anadolu'daki seramik üretim merkezlerinin coğrafi konumu ve zengin kaynakları sayesinde bu topraklarda yaşayan seramik ustaları Yunan seramiklerinin benzersiz tarzını yaratmakta önemli rol oynamışlardır. Bu eserler, tarzları ve estetik özellikleriyle sonraki uygarlıklara ilham kaynağı olmuşlardır. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu seramiği, kendi üslubunu oluştururken Yunan seramiğinin etkisini taşımıştır. Günümüzde bu kültürel miras, çağdaş seramik sanatında da varlığını sürdürmektedir. Günümüzde bazı sanatçılar, Antik Yunan döneminde Anadolu toprağı ve tekniği ile üretilen eserlerden ilham alarak seramik üretimine yeni teknikler ve estetik yaklaşımlar katmaktadırlar. Bu çalışma, Antik Yunan geleneğinin çağdaş sanattaki yansımalarını sosyal ve kültürel açıdan aynı zamanda günümüz tasarım trendleri bağlamında araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, farklı kültürler ve uygarlıklar arasındaki etkileşimleri ve günümüz sanatında yaratıcı süreçlerin nasıl geliştiğini karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanarak ortaya koymaktır. Bu araştırma, çağdaş sanatta geleneksel unsurların kullanımını, dönüşümünü ve yeniden yorumlanmasını incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmada Sosyal ve kültürel etkileşimlerin çağdaş sanattaki rolü, kültürel alışverişin sanat ve tasarım üzerindeki etkisi ve günümüzdeki sanat ve tasarım trendleriyle ilişkisi araştırılacaktır. Ayrıca, Antik Dönemde üretilen seramik teknolojisinin günümüz malzeme bilimi ve teknolojisi alanında nasıl bir kaynak oluşturabileceği de incelenmiştir. Bu çalışma ile sanatsal ve kültürel ögelerin farklı uygarlıklar boyunca devamlılığının ortaya konulması ve bu kültürel akışın günümüzdeki yaratıcı süreçleri nasıl etkiletildiğinin tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma, antik dönemde üretilen seramik teknolojisinin günümüzdeki malzeme bilimi ve teknolojisi için nasıl bir kaynak oluşturabileceğini gösterecektir. Bu çalışma, çağdaş sanat ve tasarımın sosyokültürel bağlamlarını anlamak, kültürel etkileşimleri araştırmak ve sanatın ve tasarımın geçmişten günümüze nasıl evrildiğini anlamak isteyen akademisyenler veya araştırmacılar için değerli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The art of Ancient Greek ceramics holds great cultural and historical significance. Thanks to the geographical location and rich resources of ceramic production centers in Anatolia, ceramic artisans in these lands played a crucial role in creating the unique style of Greek ceramics. These works, with their distinctive styles and aesthetic features, inspired subsequent civilizations. During the Roman, Byzantine, and Ottoman periods, Anatolian ceramics, while developing their own style, carried the influence of Greek ceramics. Today, this cultural heritage continues to exist in contemporary ceramic art. Modern artists draw inspiration from works produced with Anatolian clay and techniques during the Ancient Greek period, incorporating new techniques and aesthetic approaches into ceramic production. This study aims to investigate the reflections of the Ancient Greek tradition in contemporary art from social and cultural perspectives, as well as within the context of current design trends. The primary goal of the research is to reveal the interactions between different cultures and civilizations and how creative processes in today's art have developed by using a comparative analysis method. This research seeks to examine the use, transformation, and reinterpretation of traditional elements in contemporary art. The study will explore the role of social and cultural interactions in contemporary art, the impact of cultural exchange on art and design, and its relationship with current art and design trends. Additionally, the study will investigate how the ceramic technology produced in the Ancient period can serve as a resource in the field of modern materials science and technology. This study aims to demonstrate the continuity of artistic and cultural elements across different civilizations and to identify how this cultural flow influences contemporary creative processes. Moreover, it will highlight how ancient ceramic technology can be a resource for modern materials science and technology. This study will provide valuable contributions to academics or researchers interested in understanding the sociocultural contexts of contemporary art and design, exploring cultural interactions, and comprehending how art and design have evolved from past to present.