Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin türkçe öğrenmeye yönelik özyeterlilik algısı ile Türkçe öğrenmeye yönelik tutumları.
Perceptions of foreign national students studying in Türkriye regarding learning turkish and their attitudes towards learning Turkish.
  1. Tez No: 873844
  2. Yazar: AYA ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik özyeterlilik algıları ile Türkçe öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik özyeterlilik algılarının ve tutumlarının farklı değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde eğitim gören 601 yabancı uyruklu öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerin dil becerisi özyeterlilik inançları ile Türkçe öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla anket formu kullanılmıştır. Araştırmadaki veriler, istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında üniversitelerde eğitim gören katılımcı öğrencilerin özelliklerini belirlemede frekans ve yüzde analizleri kullanılmış, ölçeğin incelenmesinde ise ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılıkların araştırılmasında, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Ayrıca, araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Araştırmada öğrencilerin alıcı dil becerisi öz yeterlilik inançları ile Türkçe öğrenmeye yönelik tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yani, öğrencilerin kendilerine olan güveni arttıkça, Türkçe öğrenmeye yönelik tutumlarının da olumlu yönde değiştiği gözlemlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre kadın öğrencilerin dil becerilerine ve bu becerilere olan özyeterlilik erkek öğrencilere göre daha fazla güvendiklerini gösterebilmektedir. Öğrencilerin Türkiye'de geçirdikleri sürenin alıcı dil becerisi öz yeterlilik algısını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu öğrencilerin geldikleri ülkenin, anlama fark etme becerileri üzerindeki etkisini göstermektedir. Dil öğrenme ortamının yabancı uyruklu öğrencilerin özyeterlilik algısını etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, erkeklerin ve kadınların hedef dil olarak Türkçeye yönelik tutum ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between self-efficacy perceptions regarding learning Turkish and attitudes towards learning Turkish among foreign national students in Turkey. Additionally, the study investigated whether the self-efficacy perceptions and attitudes towards learning Turkish of foreign national students differ across various variables. 601 foreign national students studying at various universities in Turkey participated in the study. A survey form was utilized to determine these students' self-efficacy beliefs in language proficiency and their attitudes towards learning Turkish. The data in the research were analyzed using the SPSS 25.0 statistical program. In the academic year of 2022-2023, frequency and percentage analyses were employed to determine the characteristics of participating students enrolled in universities, while mean and standard deviation statistics were utilized in examining the scale. Analysis of variations in scale levels based on the descriptive characteristics of the students was conducted using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and post hoc (Tukey, LSD) analyses. Additionally, Kurtosis (Flatness) and Skewness (Asymmetry) values were examined to ascertain whether the research variables exhibited a normal distribution. In the research, a positive relationship was found between students' receptive language competence self-efficacy beliefs and their attitudes towards learning Turkish. This implies that as students' confidence in their abilities increases, their attitudes towards learning Turkish also improve positively. According to the results obtained in the research, female students exhibit higher confidence in language skills and their self-efficacy in these abilities compared to male students. The duration of students' stay in Turkey demonstrates a positive influence on their receptive language proficiency self-perception. Additionally, it indicates the impact of students' home country on their comprehension differentiation skills. The learning environment appears to influence the self-perception of foreign national students. Moreover, there is no statistically significant difference found between the average attitudes towards Turkish as the target language among male and female individuals.