Antalya 'İncil Kilisesi' örneğinde ibadet, ritüel ve müzik
Worship, ritual and music in the case of antalya 'Bible Church'
  1. Tez No: 873851
  2. Yazar: ÖYKÜ ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL PAŞAOĞLU YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Din ve müzik, Hıristiyanlık içerisinde ibadetin ve ritüellerin temel bir bileşenini oluşturmaktadır. İncil'e dayalı inanç sistemlerinde ibadet ve ritüeller sıklıkla müzik eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Özellikle Protestan kiliselerinde müzik, ibadetin önemli bir unsuru olarak kabul edilmekte ve kilise topluluğunun dini deneyimini zenginleştiren bir araç olarak işlev görmektedir. Bu bağlamda Antalya'daki Protestan İncil Kilisesi'nin ibadet ve ritüeller ile müziği nasıl ilişkilendirildiği ve topluluğun dini deneyimini nasıl etkilediği teo-müzikolojik perspektifinden incelenmektedir. Araştırma kilisedeki müzikal pratiklerin derinlemesine incelenmesi ve dini deneyimlerin anlamlandırılması üzerine odaklanılmaktadır. Antalya İncil Kilisesi örneğinde ibadet, ritüel ve müzik, din-müzik ilişkisinin teo-müzikoloji bağlamında anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Religion and music constitute a fundamental component of worship and rituals within Christianity. Worship and rituals based on the Bible are often conducted with accompaniment of music. Particularly in Protestant churches, music is recognized as a significant element of worship and serves as a tool enriching the religious experience of the church community. In this context, the way music is shaped by the Protestant Bible Church in Antalya through worship and rituals is examined from a theomusicological perspective. The research focuses on the in-depth analysis of musical practices in the church and the interpretation of religious experiences. In the example of Antalya Bible Church, the research contributes to the understanding of worship, rituals and music, the relationship between religion and music within the context of theomusicology.