Antalya'nın Demre ilçesindeki Aziz Nikolaos Kilisesi freskoları
The Frescoes of St. Nicholas Church in Demre
- Tez No: 73551
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖTÜKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
ÖZET Antalya'nın Demre ilçesindeki H.Nikolaos Kilisesi'nin freskoları, Anadolu'da başkent özellikleri taşıyan, önemli ve sınırlı anıtsal resim sanatı örneklerindendir. Kilisedeki freskolar toplam otuzdokuz sahne, yüzkırküç tek figür, bazı sembolik tasvirler, bitkisel-geometrik süslemelerden oluşur. Freskolar kilisenin apsis, bema, naos, yan nefler, kuzeydoğu-güneybatı köşe mekanları, iç narteks, güneydoğu şapeller, mezar mekanı, kuzey ek yapılan ve batı avludaki arkosoliumda görülür. Araştırmalarımız sırasında yirrnidört yeni sahne bulunmuştur. Bunlar; İncil kaynaklı Müjde, İsa'nın Doğumu, Golgota Yolu, Çarmıhta İsa; Apokrif kaynaklı Koimesis, Anastasis sahneleri ve H.Nikolaos'un yaşamını içeren siklusa ait onaltı sahnedir. Örnekleri yurt dışında bulunan H.Nikolaos siklusu, Türkiye'deki ilk ve tek örnek olması açısından çok önemlidir. Ayrıca, bütün ve büst şeklinde tasvir edilmiş tek azil figürlerinden doksanyedisi de yayınlanmamıştır. Bazı sembolik, bitkisel, geometrik bezemelerle birlikte emitasyonlar da ilk olarak çalışmamızda incelenmiştir. Kilisenin freskoları hakkında monografik bir çalışma olmadığı gibi bu freskoların, genel olarak tanıtıldığı yayınların azlığı ve yetersizliği dikkati çeker. Yayınlarda, kilisedeki freskolardan onbeş sahne, kırkaltı tek figür ve bazı süslemelere değinilmiştir. Freskolar, katalog bölümünde ayrıntılı şekilde tasvir edilerek ikonografi, resim programı, üslup, teknik özelliklerine göre anıtsal resim, el yazmaları, ikonalarla karşılaştırılmış; bu verilerden elde edilen sonuçlara göre tarihlendirmeye ve Bizans resim sanatı içindeki önemi saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, yapının ve kazı buluntularının tarihi de freskolar için önerdiğimiz tarihlemeleri desteklemiştir. 11.-12. yüzyıllar içinde değerlendirdiğimiz freskoların ikonografi, resim programı ve üslubunda bazı ünik özelliklerle birlikte, başkent özellikleri ve bölgesel etkiler tespit edilmiştir. H.Nikolaos Kilisesi'ndeki çoğunluğu yayınlanmamış freskoların tanıtıldığı ve Bizans resim sanatı içindeki yerinin incelendiği çalışmamızda, H.Nikolaos Kilisesi'nin Anadolu'daki freskoları açısından zengin, sınırlı sayıdaki yapılardan biri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The frescoes of the Church of StNicholas in Demre, near Antalya are thef the important and limited examples of monumental wall paintings that have the characteristics of Constantinople in Anatolia. The frescoes of the church are of thirty-nine scenes, a hundred and fourly-three single and some symbolic figures, floral and geometric ornamentation totally. The frescoes are seen on the apse, the bema, the naos, the naves, the northeast-southwest corner rooms, the inner narthex, the southeast chapels, the burial chamber, the north annexes and the arcosolium in the west court. In addition to some symbolic,' floral and geometric ornamentation, imitations are examined for the first time in our study. In the research related to the thesis twenty-four new scenes are also found out. These are the Annunciation, the Nativity, the Way to Golgotha, Crucifixion originating from the Bible; Koimesis and Anastasis originating from the Apocrypt and sixteen scenes related to the cycle depicting the life of StNicholas. Since all the other samples are in the foreign countries, the cycle of StNicholas is very important for being the first and the only example in Turkey. Although there is not any monographic study about the frescoes of the church, scarcity and insufficiency of the publications that generally referred to the frescoes attracts attention. In the publications fifteen scenes, forty-six single figures and some ornamentations are mentioned. Also, ninety-seven of the single figures, depicting the saints standing or as busts are not publicated yet. Frescoes are described in details and compared with the monumental wall paintings, the manuscripts and the icons according to the iconography, the program, the style and the technical characteristics in the catalog section; it is tried to be determined to be dated with respect to the results got from these data and the importance in the Byzantine painting. Also, the date of the edifice and the finds of the excavation shores up the proposed dates. As some unique characteristics can be seen in the iconography, in the program and in the style of the frescoes dated to the 11th- 12th centuries, characteristics of Constantinople and the regional influences are also determined. In this thesis introducing the frescoes of the Church of StNicholas that a big amount of them is unpublished and examining the place of them in the Byzantine painting; it is concluded that the Church of StNicholas is one of the edifices rich in frescoes, but limited in numbers in Anatolia.