Antalya-Burdur kervan yolu üzerinde yer alan Anadolu Selçuklu kervansaraylarının taçkapı süsleme programları
Situated on the caravan route of Antalya-Burdur Anatolian Seljuk portals of cervanserais decorating programss
- Tez No: 321790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ŞEVKİ DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Anadolu Selçuklu Dönemi' nde ticaretin gelişmesi birçok yenilik, düzenleme ve uluslar arası anlaşmalar yapılmıştır. Ticaretin gelişmesine yardımcı olarak Anadolu kervan yolları üzerinde kervansaray yapımına önem verilmiş ve abidevi kervansaraylar inşa edilmiştir.Bu kervan yollarının en önemlilerinden biri ise Antalya ? Burdur ? Isparta kervan yoludur. Deniz yolu aracılığıyla diğer ülkelerden gelen ticari mallar bu kervan yolu sayesinde Anadolu' nun birçok yerine ve pazarlarına ulaşmaktaydı. Bu kervan yolu üzerinde birçok kervansaray inşa edilmiştir. Bu kervansaraylar sırası ile; Evdir Han, Kırkgöz Han, Susuz Han ve İncir Han' dır.Kervansaray inşası Anadolu Selçuklu döneminde en üst düzeye ulaşmıştır. Ayrıca, Anadolu Selçuklu taş süslemeciliği ayrı bir önemde ve düzeydedir. Taş süslemeciliğinde taç kapı süslemeciliğine ayrı bir özen göstermişlerdir. Taçkapı süslemeciliği ile birlikte ticaret yapısı yolan kervansaray inşasına önem verilmesi ile beraber kervansarayların taçkapı süslemesi bu dönemde ayrı bir öneme sahiptir. Abidevi taçkapıları ile birbirinden bağımsız süslemeleri olan görkemli ve taç işçiliği ile süslü taçkapılar ortaya koymuşlardır. Bu taçkapılar Anadolu Selçuklu döneminde taş işçilikleri ile önemli bir yer tutar.Araştırmada, Anadolu Selçuklu kervan yollarının en önemlilerinden biri olan Antalya ? Burdur ? Isparta kervan yolu üzerinde bulunan kervansarayların taçkapı süsleme programları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolian Seljuk Era of many innovations the development of trade, regulation and international agreements have been made. Supporting the development of trade on the caravan routes of Anatolia and themonumental importance was attached to the construction of a caravanseraicaravanserai has been built.This is one of the most important caravan routes in the Antalya - Burdur - Ispartaway to the caravan. Trade goods from other countries through the sea route through the caravan route of Anatolia, and in many markets reached instead. This caravanserai was built many on the caravan route. This caravanserai, respectively; Evdir caravanserai, Kırkgöz caravanserai, Susuz caravanserai and the İncir caravanserai.Reached its highest level during the construction of the Anatolian Seljuk caravanserai. In addition, the Anatolian Seljuk stone ornamentation ofimportance and a separate level. Stone processing industry showed that care is taken for the crown door decoration. Decoration of the portal with the trade structure with emphasis on the construction of the road caravanserai caravansaries decoration of the portal hasa special importance in this period. Independent of each other with monumental portals decorated with ornatestonework and portals, have produced spectacular. These portals, with stone carved an important place in Anatolian Seljuk period.This thesis, which is one of the most important caravan routes of the SeljukAnatolia Antalya - Burdur - Isparta is located on the caravan route of the portalcaravansaries ornament Examine programs, we'll discuss.