8 haftalık core antrenman programının 12-13 yaş futbolcularda bazı motorik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of 8-week core training program on some motoric parameters in 12-13 year old football players
  1. Tez No: 923587
  2. Yazar: ABUZER ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma 8 haftalık core antrenman programının 12-13 yaş erkek futbolcular üzerinde seçili motor parametrelere etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya, yaşlarının ortalaması 12,6±0,50 (yıl), boylarının ortalaması 156,93±6,31 (cm), vücut ağırlığı ortalaması 49,73±9,56 (kg) ve vücut kitle indeksi ortalaması 20,06±2,88 (kg/m2 ) olan 15 deney grubu ve yaşlarının ortalaması 12,66±0,48 (yıl), boy ortalaması 153,80±10,55 (cm), vücut ağırlığı ortalaması 47±11,56 (kg) ve vücut kitle indeksi ortalaması 19,62±3 (kg/m2 ) olan 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 erkek futbolcu çalışmaya katılmıştır. Gerçekleştirilen ölçümlerde, 30 metre Sürat Testi için fotosel, Otur-Eriş Esneklik Testi için sit and reach sehpası, Flamingo Denge Testi için flamingo denge aleti, Dikey Sıçrama Testi için SmartJump markalı jumpmetre ve Fonksiyonel Hareket Analizi (FHA) için FHA testini ölçen bir alet kullanılmıştır. Elde edilen ölçüm verilerinin analizi için SPSS-26 istatistik yazılımı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının, 8 haftalık bir süre zarfında uygulanan ön test ve son test ölçüm sonuçları karşılaştırılmıştır. Ön test ve son test verilerinin karşılaştırılmasında paired sumple T testi, bağımsız grupların karşılaştırılmasında ise independent sumple T testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki farklılığın değerlendirilmesinde, anlamlılık düzeyi olarak 0,01 ve 0,05 değerleri tercih edilmiştir. 30 m Sürat ölçüm sonuçlarında deney ve kontrol grubunda istatistiksel açıdan anlamlılık tespit edilmiştir (p0,05). Flamingo Denge ölçüm sonuçlarında deney grubunda istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of an 8-week core training program on selected motor parameters of 12-13-year-old male football players. A total of 30 male football players participated in the study, including 15 players in the experimental group with an average age of 12.6±0.50 years, an average height of 156.93±6.31 cm, an average body weight of 49.73±9.56 kg, and an average body mass index (BMI) of 20.06±2.88 kg/m², and 15 players in the control group with an average age of 12.66±0.48 years, an average height of 153.80±10.55 cm, an average body weight of 47±11.56 kg, and an average BMI of 19.62±3 kg/m². For the measurements conducted, a photocell system was used for the 30-meter sprint test, a sit-and-reach bench was used for the Sit and Reach Flexibility Test, a flamingo balance device was used for the Flamingo Balance Test, a SmartJumpbranded jump meter was used for the vertical jump test, and a device measuring the Functional Movement Analysis (FMS) was employed for the FMS test. The collected measurement data were analyzed using SPSS-26 statistical software. Pre-test and post-test measurement results of the experimental and control groups over the 8-week period were compared. The paired sample t-test was applied to compare pre-test and post-test data, while the independent sample t-test was used for comparisons between independent groups. A significance level of 0.01 and 0.05 was used to evaluate the differences between the variables. In the 30-meter sprint test results, a statistically significant difference was observed in both the experimental and control groups (p0.05). In the Flamingo Balance Test results, a statistically significant improvement was observed in the experimental group (p0.05).