Aile sağlığı merkezine kayıtlı 65 yaş ve üstü bireylerde ölüm kaygısının yalnızlık, yaşam doyumu ve kalitesi ile ilişkisi
The relationship of death anxiety with loneliness, life satisfaction and quality in individuals aged 65 and over registered with a family health center
  1. Tez No: 736335
  2. Yazar: ALPASLAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı yaşlı bireylerin ölüm kaygısı düzeylerini belirleyerek, bazı sosyodemografik ve klinik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışma, 10/062021-25/07/2021 tarihleri arasında Üsküdar İlçesi Doğancılar Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, ayaktan başvuran 65 yaş ve üstü 201 birey (102 erkek, 99 kadın) ile yapıldı. Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Çalışmaya katılan bireylerin sosyodemografik verileri kaydedildi. Deneklere Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ), Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği, Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ), Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği (YİYO) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the death anxiety levels of elderly individuals registered in a Family Health Center and to evaluate its relationship with some sociodemographic and clinical variables. Materials and Methods: The study was carried out with 201 individuals (102 males, 99 females) aged 65 and over who were admitted to Üsküdar District Doğancılar Family Health Center between 10/062021-25/07/2021. It is a descriptive, cross-sectional study. Sociodemographic data of the individuals participating in the study were recorded. Templer Death Anxiety Scale (DAS), Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Scale, Satisfaction with Life Scale (LSS), Loneliness Scale for the Elderly (LSE) were administered to the subjects. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.