Teleolojik delil bağlamında Big Bang Teorisi ve güneş sistemi
In the context of teleological evidence Bıg Bang Theory and the solar system
  1. Tez No: 873882
  2. Yazar: AHMET KONUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
İlk çağlardan beri Tanrı'nın varlığını kanıtlamak için bir takım akıl yürütmelerden müteşekkil çeşitli argümanlar ortaya konmuştur. İnsanın imanını taklit seviyesinden tahkik seviyesine çıkaran bu argümanlar genellikle derin tefekkür barındıran zor eylemlerdir. Bunların içerisinde her insana hitap edebilir sadelikte olan Teleolojik delil nispeten daha işlevseldir. Teleolojik delil evrendeki düzen, tasarım ve gaye gibi kavramlardan hareket eden ve kullandığı öncülleri ile karmaşık felsefi akıl yürütmelerden sıyrılmış kolay kavranabilen bir argümandır. Yüce Allah'ın Rabb ve Yaratıcı olduğuna işaret eden delillerle mezcedilmiş evrenimizdeki gaye, nizam ve ince tasarım Big Bang olayı ile başlamıştır. Evrenin yaratılış hikâyesi ele alınıp bu bağlamda Yaratıcının varlığının ve kudretinin akli olarak idrak edilmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümde, Yüce Allah'ın varlığının ispatında kullanılan Teleolojik Delil'in ne olduğu, kimler tarafından hangi formatta kullanıldığı işlenmiştir. İkinci bölümde Big Bang Teorisi bilimsel veriler bağlamında ele alınmış, teorinin ortaya çıkış süreci ve teorinin bilimsel kanıtları işlenip teleolojik delil ile ilişkilendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Güneş Sistemi teleolojik delil bağlamında incelenmiş ve daha anlaşılır olması hedeflenerek görseller eşliğinde sunulmuştur. Evrenin her köşesine kendi varlığının izlerini kodlayan Yüce Allah'ın varlığı ve büyüklüğü basit tefekkürlerle bile kavranabilirken, ele alınan bilgiler çerçevesinde Big Bang teorisi ve Güneş Sistemi incelendikten sonra durumun ileri seviyeye taşınması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, various arguments consisting of a number of reasoning have been put forward to prove the existence of God. These arguments, which elevate one's faith from the level of imitation to the level of investigation, are generally difficult actions that involve deep contemplation. Among these, the Teleological argument, which is simple enough to appeal to everyone, is relatively more functional. Teleological argument is an easily comprehensible argument that starts from concepts such as order, design and purpose in the universe and is stripped of complex philosophical reasoning with the premises it uses. The purpose, order and fine design in our universe, which is combined with evidence indicating that Almighty Allah is the Lord and Creator, started with the Big Bang event. In the first part of this study, which was prepared to contribute to the mental understanding of the existence and power of the Creator by discussing the creation story of the universe, what the Teleological Evidence used to prove the existence of Almighty Allah is and in what format it is used by whom are discussed. In the second part, the Big Bang Theory is discussed in the context of scientific data, the emergence process of the theory and the scientific evidence of the theory are discussed and associated with teleological evidence. In the third chapter, the Solar System is examined in the context of teleological evidence and presented with visuals, aiming to be more understandable. While the existence and greatness of Almighty Allah, who encodes the traces of His existence in every corner of the universe, can be grasped even with simple contemplations, it is aimed to take the situation to an advanced level after examining the Big Bang theory and the Solar System within the framework of the information discussed.