Endometriozisli kadınlarda beslenme alışkanlıklarının sağlık profili üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of dietary habits on the health profile of women with endometriosis
  1. Tez No: 873901
  2. Yazar: TUĞÇE DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Endometriozisli kadınlarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının hastalığın tedavisinde rol oynayacağı ve hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasına destek olacağı bildirilmektedir. Bu çalışmada Akdeniz diyetine uyumun ve polifenol alımının endometriozis sağlık profili üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 34 endometriozis hastasının demografik özellikleri ve besin tüketimleri kaydedilmiş, Sağlıklı Yeme İndeksi (HEI)-2015 puanları hesaplanmış ve katılımcılara 14 Maddeli Akdeniz diyeti Uyum Ölçeği (MEDAS), Endometriozis Sağlık Profili Anketi (EHP-30) ve polifenol tüketim sıklığı anketi uygulanmıştır. Katılımcıların %79,4'ü (n=27) yükseköğretim mezunudur, %88,2'si (n=30) çalışmaktadır. Katılımcıların %2,9'unun zayıf, %64,7'sinin normal ağırlıkta ve %32,4'ünün fazla kilolu olduğu, %26,5'inin Akdeniz diyetine yetersiz, %44,1'inin kabul edilebilir düzeyde, %29,4'ünün yeterli uyum gösterdiği, %44,1'inin HEI-2015 puanının düşük olduğu bulunmuştur. HEI-15 puanı ile EHP-30 ağrı puanı arasında negatif yönde zayıf ilişki tespit edilmiştir (r=0,83, p=0,04). MEDAS puanı ile flavanon alımı (r=0,41, p=0,02), stilben alımı (r=0,44, p=0,01) ve diğer polifenollerin alımı (r=0,43, p=0,02) arasında pozitif yönlü ilişki belirlenmiştir. Endometriozis hastalarının büyük çoğunluğunun sağlıklı bir beslenme modeli olan Akdeniz diyetine uyumlarının yetersiz ve diyet kalitelerinin düşük olduğu belirlenmiştir. İnflamatuar bir hastalık olan endometriozisin yönetiminde Akdeniz diyetine uyumun hastalığın semptomlarının yönetiminde olumlu etkisinin olabileceği ön görülmektedir. Bu nedenle, endometriozisli kadınlarda sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi alışkanlıklarının teşvik edilmesinin ve multidisipliner tedavi yaklaşımının benimsenmesinin hastaların genel sağlık ve yaşam kalitesini artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is reported that healthy eating habits in women with endometriosis will play a role in the treatment of the disease and support the improvement of the quality of life of patients. This study aimed to evaluate the effect of adherence to the Mediterranean diet and polyphenol intake on endometriosis health profile. The study was conducted with 34 endometriosis patients admitted to Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. Demographic characteristics and food consumption of the participants were recorded, the Healthy Eating Index (HEI)-2015 scores were calculated and the 14-item Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS), Endometriosis Health Profile Questionnaire (EHP-30), and polyphenol consumption frequency questionnaire were applied. Of the participants, 79.4% (n=27) were higher education graduates and 88.2% (n=30) were employed. It was found that 2.9% of the participants were underweight, 64.7% were normal weight, and 32.4% were overweight, 26.5% had inadequate, 44.1% had acceptable and 29.4% had adequate compliance with the Mediterranean diet, 44.1% had low HEI-2015 scores. A weak negative correlation was found between the HEI-2015 score and the EHP-30 pain score (r=-0.83, p=0.04). A positive correlation was identified between the MEDAS score and flavanone intake (r=0.41, p=0.02), stilbene intake (r=0.44, p=0.01), and other polyphenol intake (r=0.43, p=0.02). It was determined that the most of the endometriosis patients had inadequate compliance with the Mediterranean diet, which is a healthy dietary model. In the management of endometriosis, which is an inflammatory disease, it is predicted that compliance with the Mediterranean diet may have a positive effect on the management of the symptoms of the disease. Therefore, promoting healthy eating and lifestyle habits and adopting a multidisciplinary treatment approach for women with endometriosis may improve patients' overall health and quality of life.