60-72 aylık çocukların dijital oyun bağımlılığı ile duygusal davranışsal problemlerli arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between 60-72 months children's digital game addiction and emotional behavioral problems
- Tez No: 873903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı 60-72 aylık çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimlerinin duygusal davranışsal problemler arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Kocaeli ilinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında okul öncesi eğitim alan 60-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 60-72 aylık çocuklara sahip 250 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Budak (2020) tarafından geliştirilen 'Dijital Oyun Bağımlılık Ölçeği', Güvenir tarafından geliştirilen 'Güçler ve Güçlükler' anketi ve araştırmacının hazırlamış olduğu 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, araştırmaya dâhil edilen çocukların çoğunluğunun dijital oyun bağımlılık eğilimlerinin en az düzeyde olduğu, duygusal davranışsal problemleri de anormal düzeyde olduğu ve dijital oyun bağımlılığı ve duygusal davranışsal problemler arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Dijital oyun bağımlılığı ile cinsiyet ve dijital araca sahip olma değişkenlerin dijital oyun bağımlılık ölçeğinin toplam puanın arasında anlamlı farklılık olduğu, kardeş sayısı, anne ve baba eğitim durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Güçler ve güçlükler anketi toplam puanında ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılık tespit edilirken kardeş sayısı, anne ve baba eğitimi, dijital araca sahip olma durumuna göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak 60-72 ay çocuklarının dijital oyun bağımlılık eğilimleri toplam puan ortalamaları arttıkça duygusal davranışsal problemlerin arttığı birbirleriyle pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction tendencies and emotional behavioral problems of 60–72-month-old children. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the study consists of 60–72-month-old children receiving pre-school education in the 2023-2024 academic year in Kocaeli province. The research sample consists of 250 children determined by the appropriate sampling method, one of the non-random sampling methods. 'Digital Game Addiction Scale' developed by Budak (2020), 'Strengths and Difficulties' survey developed by Guvenir and 'Personal Information Form' prepared by the researcher were used to collect data in the study. Data analysis was done with the SPSS program. According to the findings of the study, it was determined that most of the children included in the study had the lowest level of digital game addiction tendencies, their emotional behavioral problems were at an abnormal level, and there was a significant relationship between digital game addiction and emotional behavioral problems. It was determined that there was a significant difference between digital game addiction and the Toplam score of the digital game addiction scale in the variables of gender and having a digital device, while there was no significant difference in the variables of number of siblings, mother, and father education level. In the Toplam score of the strengths and difficulties questionnaire, a significant difference was found according to gender, while it was concluded that there was no significant difference according to the number of siblings, mother, and father education, and having a digital device. As a result, it was concluded that as the Toplam mean scores of 60–72-month-old children's digital game addiction tendencies increased, emotional behavioral problems increased and had a positive relationship with each other.