Benign jinekolojik patolojiler nedeniyle laparotomi uygulanan hastalarda cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme (enhanced recovery after surgery- eras) programının iyileşme kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 873905
  2. Yazar: BERKAY DEYİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURGÜL TAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada, benign jinekolojik patolojiler nedeniyle laparotomi uygulanan hastalarda Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileşme (Enhanced Recovery After Surgery- ERAS) protokolünün perioperatif ve postoperatif sonuçlarının standart perioperatif cerrahi bakım uygulamaları ile karşılaştırılması ve ERAS protokolünün klinik iyileşme süreçleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, prospektif, randomize-kontrollü çalışma T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 02.01.2024 – 28. 05. 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Benign jinekolojik nedenler ile laparotomi uygulanması planlanan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 80 hasta kapalı zarf usulü randomize edilmiş, 40 hastaya standart cerrahi bakım (kontrol grubu) ve 40 hastaya ERAS protokolü (ERAS grubu) uygulanmıştır. İki grup arasında sosyo-demografik özellikler, cerrahi değişkenler, intraoparetif komplikasyonlar, postoperatif ağrı, bulantı- kusma, bazal vücut fonksiyonlarına dönme (gaz çıkarma, mobilizasyon, oral gıdaya geçiş) süreleri, postoperatif komplikasyonlar, hastanede kalış süreleri karşılaştırılmıştır ve hastanede kalış süresine etki eden faktörler değerlendirilmiştir. Ayrıca ERAS protokolüne uyum oranın klinik sonuçlara etkisi olup olmadığı değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: ERAS protokolü uygulanan grupta postoperatif bulantı daha az (p=0.001), postoperatif 2. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the perioperative and postoperative outcomes of Enhanced Recovery After Surgery (ERAS) protocol with standard perioperative surgical care practices in patients undergoing laparotomy for benign gynaecological pathologies and to investigate the effect of ERAS protocol on clinical recovery processes. Materials and Methods: This single-centre, prospective, randomisedcontrolled study was conducted between 02.01.2024 - 28.05.2024 in the Gynecology and Obstetrics Clinic of T.C. Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. Eighty patients who were planned to undergo laparotomy for benign gynaecological reasons and who volunteered to participate in the study were randomised by closed envelope method, 40 patients received standard surgical care (control group) and 40 patients received ERAS protocol (ERAS group). Socio-demographic characteristics, surgical variables, intraoperative complications, postoperative pain, nausea and vomiting, time to return to basal body functions (gas discharge, mobilisation, starting to oral food intake), postoperative complications, length of hospital stay were compared between the two groups and the factors affecting the length of hospital stay were evaluated. In addition, the effect of the rate of compliance with the ERAS protocol on clinical outcomes was evaluated. SPSS 25 (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) software was used for statistical analyses. Statistical significance was accepted as p < 0.05.