Sürdürülebilirlik kapsamında lisans öğrencilerinin yeşil muhasebe algılarının incelenmesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
Examination of undergraduate students' perceptions of green accounting within the scope of sustainability the case of Muğla Sıtkı Koçman University
  1. Tez No: 873911
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UÇMA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, dünyada artan endüstriyel üretimin yol açtığı kirlilik nedeniyle yarım yüzyıldır bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Kavram, çevresel sorunların ortaya çıkmasıyla doğmuş olmasına rağmen, farklı disiplinlerin sürdürülebilirlik gereksinimi, bu kavramın tanımlanmasını karmaşık hale getirmiştir. Bu açıdan sürdürülebilirlik; ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilir kalkınma olarak literatüre girmiştir. Özellikle Birleşmiş Milletler Bruntland Raporu'nda sürdürülebilir kalkınmanın geleneksel ekonomik ölçütlere dayalı kalkınma politikalarına ek olarak kalkınmanın çevresel ve sosyal boyutlarını da içermesi gerektiği savunulmuştur. Sürdürülebilir kalkınma konusundaki çalışmaların artması yeni kavramların ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Bu kavramlardan biri yeşil muhasebedir. 1980'lerde Peter Wood tarafından literatüre kazandırılan yeşil muhasebe, çevresel faaliyetlerin finansal durum üzerindeki etkisinin belirlenmesini, kaydedilmesini ve açıklanmasını amaçlamaktadır. Kaynakların gelecek nesillere aktarılması ve sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilmesi hedefleri, geleneksel muhasebe sistemleri ile yeşil muhasebe arasındaki farkları ortaya koymaktadır. Çalışmada lisans öğrencilerinin yeşil muhasebe algı düzeyinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek için nicel bir yöntem olan anket yöntemi kullanılmıştır. Anket ölçeği Yılmaz ve Şahin'in (2017)“Muhasebe Dersi Alan Öğrencilerin Yeşil Muhasebe Konusundaki Algıları ve Farkındalıkları”adlı makalesinde kullanılan“Yeşil Muhasebe Algı Ölçeği”olarak belirlenmiştir. Anket ölçeğinin uygulanması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri örneklem olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi aşamasında istatistiksel analizler, güvenilirlik analizleri ve faktör analizleri yapılmıştır. Anket verilerinden elde edilen sonuçlar, öğrencilerin demografik özellikleri ile yeşil muhasebeye olan ilgileri ve bu konudaki algı düzeyleri arasındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Anket ölçeği alt faktörleri ile birlikte analiz edilerek sonuç ve öneriler bölümünde detaylandırılmıştır. Çalışmada yeşil muhasebe algısının lisans öğrencilerinin demografik özelliklerine göre farklılıkları bütün olarak anlamlı olmadığı fakat yaş ve sınıf düzeylerine göre farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has been the subject of scientific studies for half a century due to the pollution caused by increasing industrial production in the world. Although the concept was born with the emergence of environmental problems, the need for sustainability of different disciplines has made the definition of this concept complex. In this respect, sustainability has entered the literature as sustainable development with its economic, environmental and social dimensions. Especially in the United Nations Bruntland Report, it was argued that sustainable development should include environmental and social dimensions of development in addition to development policies based on traditional economic criteria. The increase in studies on sustainable development has led to the emergence of new concepts. One of these concepts is green accounting. Green accounting, introduced to the literature by Peter Wood in the 1980s, aims to identify, record and explain the impact of environmental activities on the financial position. The objectives of transferring resources to future generations and realising sustainable growth reveal the differences between traditional accounting systems and green accounting. The study aims to determine the level of green accounting perception of undergraduate students. Survey method, which is a quantitative method, was used to obtain research data. The survey scale was determined as the“Green Accounting Perception Scale”used in Yılmaz and Şahin's (2017) article titled“Perceptions and Awareness of Students Taking Accounting Courses on Green Accounting”. For the application of the survey scale, Muğla Sıtkı Koçman University (MSKÜ) Faculty of Economics and Administrative Sciences (İİBF) students were determined as the sample. Statistical analyses, reliability analyses and factor analyses were performed in the data analysis phase. The results obtained from the survey data reveal the differences between the demographic characteristics of the students and their interest in green accounting and their perception levels on this issue. The survey scale is analysed together with its sub-factors and detailed in the results and recommendations section. In the study, it was determined that the differences in the perception of green accounting according to the demographic characteristics of undergraduate students were not significant as a whole, but there was a difference according to age and class levels.