Orta Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde kurulan Türkmen beyliklerinin bibliyografyası
Bibliography of the Turkmen 'Beyliks' found in Central Anatolia and editerranean Region
- Tez No: 873912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MIYNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
1071 Malazgirt Muharebesi'nden sonraki süreçte teşekkül eden Türkiye Selçuklu Devleti, 1243 Kösedağ Savaşı'nın akabinde Moğol istilasına uğramış ve gerileme dönemine girmiştir. Türkiye Selçuklu Devleti'nin zayıflamasıyla birlikte Batı Anadolu, Orta Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde Moğol istilasının etkilerinden kaçan Türkmen boyları, bağımsız hareket ederek Türkmen beyliklerini inşa etmişler ve böylelikle Anadolu'da İkinci Beylikler dönemini başlatmışlardır. Türkiye Selçuklu Devleti'nin halefi olmaya aday olan bu beyliklerin her birisi Anadolu'nun Türkleşmesinde büyük rol oynamıştır. Hatta Türk tarihinin en önemli devletlerinden birisi olan Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucu unsuru Osmanoğulları Beyliği de İkinci Beylikler Dönemi'nin önem arz eden Türkmen beyliklerindendir. Türkiye'de Orta Çağ Türk-İslam Tarihi literatüründe önemli yere sahip olan İkinci Beylikler Dönemi hakkında gerçekleştirilen çalışmalar genellikle Osmanoğulları Beyliği hakkındadır Karamanoğulları, Eşrefoğulları, Eretna Beyliği ve Kadı Burhâneddin Devleti gibi Orta Anadolu'da kurulan Türkmen beylikleri ve Ramazanoğulları, Hamidoğulları, Tekeoğulları, Alâiyye Beyliği ve Dulkadiroğulları gibi Akdeniz Bölgesinde kurulan Türkmen beylikleri hakkında yapılan çalışmalar çok azdır. Bu alanda yeterince çalışma yapılmamasının sebebi, söz konusu beylikler hakkındaki kaynakların yetersiz oluşu ve Arapça kaynaklardan yeteri kadar istifade edilmemesidir. Çalışmamızın amacı bu kaynaklar ile ilgili bilgi vermek ve bahsi geçen beylikler hakkında geniş kapsamlı bir literatür taraması yaparak ilgili dönemle alakalı araştırmacılara ışık tutmaktır
Özet (Çeviri)
The Anatolian Seljuk State, which was formed after the Battle of Malazgirt in 1071, experienced the Mongol invasion and entered a period of decline following the Battle of Köse Dağ in 1243. With the weakening of the Anatolian Seljuk State, Turkish tribes fleeing from the effects of the Mongol invasion in Western and Central Anatolia, the Mediterranean, and the Black Sea regions established Turkmen Beyliks, thus initiating the era of the Second Beyliks in Anatolia. Each of these Beyliks, which were candidates to succeed the Anatolian Seljuks, played a significant role in Turkification of Anatolia. In fact, the Ottoman Empire, one of the most important states in Turkish history, was founded by the Ottoman Beylik, which was an important Turkmen Beylik of the Second Beyliks period. Studies on the Second Beyliks period, which holds an important place in the literature of Medieval Turkish-Islamic History in Turkey, generally focus on the Ottoman Beylik. However, there are very few studies conducted on Turkmen Beyliks established in Central Anatolia, such as the Karamanoğlu, Eşrefoğlu, Eretna Beylik, and Kadı Burhaneddin State, as well as the Turkmen Beyliks established in the Mediterranean region, such as the Ramazanoğlu, Hamidoğlu, Tekeoğlu, Alaiye Beylik, and Dulkadir Beylik. The reason for this field being so underexplored is the lack of sufficient sources and knowledge about these Beyliks. The aim of our study is to provide information about these sources and shed light on researchers who will conduct studies on these Beyliks.