Yeşil muhasebe ve uygulamaları hakkında üniversite öğrencilerinin farkındalık ve bilgi düzeylerinin incelenmesi: Sivas Cumhuriyet üniversitesi örneği
Research of the awareness and knowledge levels of university students about green accounting and applications: The case of Sivas Cumhuriyet University
- Tez No: 890779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ELDEN ÜRGÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeşil muhasebe, bir işletmenin çevresel maliyetlerini ve faaliyetlerini finansal raporlarına entegre eden muhasebe dalıdır. Geleneksel muhasebeden farklı olarak, yeşil muhasebe, bir işletmenin çevreye verdiği zararları, doğal kaynakların tüketimini ve çevreye yönelik koruma ve iyileştirme faaliyetlerinin maliyetlerini hesaba katar ve bu yaklaşım, işletmelerin sadece ekonomik performanslarını değil, aynı zamanda çevresel performanslarını da değerlendirerek sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin yeşil muhasebe ve uygulamalarına ilişkin farkındalık ve bilgi düzeylerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada muhasebe dersi alan 474 sayıdaki öğrenci örnekleme alınmış ve araştırma kapsamında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Muhasebe Dersi Alan Öğrencilerin Yeşil Muhasebe Konusundaki Algıları ve Farkındalıkları”veri toplama araçları ile yüzyüze olarak elde edilen anket verileri Excel uygulamasına aktarıldıktan sonra IBM SPSS 22 Paket İstatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; ölçeğe verilen yanıt ortalamalarının tüm alt boyutlar ve ölçek toplamında 3'ün üzerinde olduğu ve öğrenciler yüksek bilgi ve farkındalığa sahip olduğu; ölçek alt boyutları ve toplam puanlarında cinsiyet değişkeninin anlamlı bir farklılığa neden olmadığı; öğrencilerin yeşil muhasebe algısı ve yeşil muhasebe farkındalığı alt boyutları ile toplam ölçek puanlarında bölüm değişkeninin anlamlı bir farklılığa neden olduğu ve yapılan analiz sonucuna göre yeşil muhasebe algısı alt boyutunda işletme ile finans ve bankacılık bölümleri arasında, yeşil muhasebe farkındalığı alt boyutunda ekonometri ve kamu yönetimi bölümleri arasında, toplam ölçek puanlarında ise finans ve bankacılık ile işletme bölümleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu; ölçek alt boyutları ve toplam puanları sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve son olarak öğrencilerin algı ve farkındalık düzeyleri alınan muhasebe dersine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Green accounting is a branch of accounting that integrates a business's environmental costs and activities into its financial reports. Unlike traditional accounting, green accounting takes into account a business's environmental damage, consumption of natural resources, and the costs of environmental protection and improvement activities, and this approach helps businesses achieve their sustainability goals by evaluating not only their economic performance but also their environmental performance. In this study, which aims to determine the awareness and knowledge levels of students studying at Sivas Cumhuriyet University regarding green accounting and its applications, 474 students taking accounting courses were sampled and within the scope of the research,“Personal Information Form”and“Perceptions and Awareness of Students Taking Accounting Courses on Green Accounting”were collected. The survey data obtained face to face using tools were transferred to the Excel application and then analyzed with the IBM SPSS 22 Package Statistics program. In the results of working; The average response to the scale was above 3 for all sub-dimensions and the scale total, and the students had high knowledge and awareness; The gender variable did not cause a significant difference in the scale sub-dimensions and total scores; According to the results of the analysis, the department variable caused a significant difference in the students' green accounting perception and green accounting awareness sub-dimensions and total scale scores, and between business administration and finance and banking departments in the green accounting perception sub-dimension, and between econometrics and public administration departments in the green accounting awareness sub-dimension. , there is a statistically significant difference between the finance and banking and business departments in the total scale scores; It was determined that the scale sub-dimensions and total scores showed significant differences according to grade level, and finally, students' perception and awareness levels did not show a statistically significant difference according to the accounting course taken.