Temel eğitimin üçüncü döngüsünde yeni sosyal bilgiler müfredatı ve öğretiminin incelenmesi: Erbil, Süleymaniye ve Duhok örneği
An investigation of the new social studies curriculum and teaching at the third cycle of basic education: Erbil, Sulaymaniyah and Duhok as an example
- Tez No: 873913
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil, Süleymaniye ve Duhok bölgelerinde yeni Sosyal Bilgiler müfredatını ve ilişkili öğretim uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, müfredatın pedagojik etkinliği, müfredat geliştirme temelleri ile uyumu değerlendirilmektedir. Karma Yöntem araştırma yöntemleri kullanılarak, program geliştirme uzmanları ve öğretmenlerle anketler ve mülakatlar yapılmıştır. Bulgular, reformun eleştirel düşünme ve sivil bilinç geliştirmeyi amaçlamasına rağmen, yetersiz öğretmen eğitimi, kaynak kısıtlılıkları ve müfredat karmaşıklığının önemli uygulama zorlukları oluşturduğunu göstermektedir. Öğretmenler, eski müfredat ile yeni müfredat arasında minimal farklılıklar algılamakta ve yeni müfredata karşı farklı memnuniyet seviyeleri sergilemektedirler. Yetersiz finansman, hassas konular ve zaman kısıtlamaları gibi sorunlar, geliştirme sürecini etkilemektedir.Sonuç olarak, öğretmenlerin sürekli beceri geliştirme fırsatlarına ihtiyaç duyduğu ve bu sürecin daha sorunsuz geçişleri kolaylaştıracağı vurgulanmaktadır. Yeni müfredatın başarılı uygulanması için, öğretmenlerin sistemli mesleki gelişim ve sürdürülebilir destek yapıları aracılığıyla güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the new Social Studies curriculum and associated teaching practices in Iraq's regions of Erbil, Sulaymaniyah, and Duhok. It evaluates the curriculum's pedagogical effectiveness and its alignment with the principles of curriculum development. Employing Mixed Methods research techniques, surveys and interviews were conducted with curriculum development experts and teachers. The findings reveal that despite the reform's goal to foster critical thinking and civic awareness, significant implementation challenges arise due to inadequate teacher training, resource limitations, and the complexity of the curriculum. Teachers report only minimal differences between the old and new curriculums and display varied levels of satisfaction with the new curriculum. Issues such as inadequate funding, sensitive subjects, and time constraints also affect the development process. In conclusion, the study emphasizes the need for continuous opportunities for skill development for teachers, which would facilitate smoother transitions. For the successful implementation of the new curriculum, it is essential to strengthen teachers through systematic professional development and sustainable support structures.