Anoreksijenik peptit sentezleyen nöronlarda östrojen reseptör ekspresyonunun immünohistokimyasal olarak belirlenmesi
Immunohistochemical determination of estrogen receptor expression in anorexigenic peptide-synthesizing neurons
  1. Tez No: 873933
  2. Yazar: NERGİS COŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN EYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dişilerde üreme fonksiyonu besin alımı ile yakından ilişkilidir çünkü dişilerde üreme fonksiyonu yüksek enerji kullanımı gerektirir. Phoeniksin (PNX), R-Spondin 1 (RSPO-1) ve R-Spondin 3 (RSPO-3) besin alımını baskılayan anoreksijenik peptitlerdir ve hipotalamusta yerleşik nöronlar tarafından sentezlenir ve salgılanır. Östrojen ise metabolizma ve enerji homeostazında rol oynayan, ovaryumdan salgılanan önemli bir hormondur. Nükleer reseptör protein ailesine ait ER-α, ER-β ve GPER olmak üzere üç tip reseptörü vardır. Bu çalışma anoreksijenik peptit sentezleyen nöronların periferik östrojen sinyalini almak için ER-α ve/veya ER-β reseptörlerini eksprese edip etmediğini ve östrojenin miktarına göre reseptör miktarındaki değişiklikleri saptamayı amaçlamıştır. Bu amaçla, Phoeniksin, RSPO-1 ve RSPO-3 nöronları ile ER-⍺, ER-β kolokalizasyonu, yüzen kesitlerde ikili immünohistokimyasal tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada erişkin 200-250g Wistar türü sıçanlar kullanılmıştır. ER-⍺, ER-β içeren Phoeniksin, RSPO-1 ve RSPO-3 nöronlarının tüm Phoeniksin, RSPO-1 ve RSPO-3 nöronları içerisindeki oranı hesaplanmıştır. Ventromedial çekirdekte Phoeniksin nöronlarındaki ER-⍺ için proöstrus ve ovariektomi grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Supraoptik çekirdekte RSPO-3 nöronlarındaki ER-β için proöstrus ve ovariektomi grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca hipotalamusta östrojen reseptörlerini eksprese eden Phoeniksin, RSPO-1 ve RSPO-3 nöronların yüzdesi proöstrus ve ovariektomi grupları arasında karşılaştırıldığında ovariektomi grubunda ER-⍺ ve ER-β arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ancak proöstrus grubunda bulunamamıştır. Sonuç olarak Phoeniksin, RSPO-1 ve RSPO-3 nöronlarında ER-⍺ ve ER-β literatürde ilk defa gösterilmiş olup bu nöronların aktivitesini ER-⍺ ve ER-β üzerinden etkileyebileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
daha sonra Reproductive function in females is closely related to food intake because reproductive function in females requires high energy use. Phoenixin (PNX), R-Spondin 1 (RSPO-1) and R-Spondin 3 (RSPO-3) are anorexigenic peptides that suppress food intake and synthesized and secreted by neurons located in the hypothalamus. Estrogen is an important hormone secreted from the ovary that plays a role in metabolism and energy homeostasis. It has three types of receptors belonging to the nuclear receptor protein family: ER-α, ER-β and GPER. This study aimed to determine whether neurons synthesizing anorexigenic peptides express ER-α and/or ER-β receptors to receive peripheral estrogen signals and to determine changes in the amount of receptors according to the amount of estrogen. For this purpose, colocalization of ER-⍺, ER-β with phoenixin, RSPO-1 and RSPO-3 neurons was investigated using double immunohistochemical technique on floating sections. Adult 200-250g Wistar rats were used in the study. The ratio of ER-⍺, ER-β containing phoenixin, RSPO-1 and RSPO-3 neurons within all phoenixin, RSPO-1 and RSPO-3 neurons was calculated. A statistically significant difference was found between the proestrus and ovariectomy groups for ER-⍺ in phoenixin neurons in the ventromedial nucleus. A statistically significant difference was found between the proestrus and ovariectomy groups for ER-β in RSPO-3 neurons in the supraoptic nucleus. In addition, when the percentage of Phoenixin, RSPO-1 and RSPO-3 neurons expressing estrogen receptors in the hypothalamus was compared between the proestrus and ovariectomy groups, a statistically significant difference was found between ER-⍺ and ER-β in the ovariectomy group. However, it was not found in the proestrus group. In conclusion, Phoenixin, RSPO-1 and RSPO-3 neurons were shown for the first time in the literature as ER-⍺ and ER-β and it was thought that it could affect the activity of these neurons via ER-⍺ and ER-β.doldurulacaktır