Arazi ve arsa düzenlemelerinin son yasal değişiklikler kapsamında yeniden ele alınması
Revisiting land and land regulations in the context of recent legal amendments
  1. Tez No: 873960
  2. Yazar: MAHMUT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Arazi ve arsa düzenlemesi, ülkemizde gün geçtikçe önemi daha da anlaşılan ve üzerinde çalışılan bir alandır. 2019 yılında 7181 sayılı Kanun ve 2020 yılında 7221 sayılı Kanun ile bu alanda birçok değişiklik yapılmıştır. Arazi ve arsa düzenlemeleri, 20.02.2020 tarihine kadar 02.11.1985 tarihli ve 18916 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan ve kendisini 3194 sayılı İmar Kanunu'na dayandıran“İmar Kanunu'nun 18 inci Maddesi Uyarınca Yapılacak Arazi ve Arsa Düzenlemesi ile İlgili Esaslar Hakkında Yönetmelik”e göre yapılmaktaydı. Bahsi geçen yönetmelikte genel hususlar hakkında hükümlerin yer aldığı, istisnai durumlara yer verilmediği, görevli kişilerin bu gibi durumlarla karşılaştığında nasıl ve ne şekilde ilerlemeleri gerektiğinin bilinmediği görülmektedir. 22.02.2020 tarihinde 31047 sayılı Resmî Gazete'de“Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik”yayımlanarak yaşanılan bu ve benzeri durumların çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada, başta düzenleme ortaklık payı oranı, umumi ve kamu hizmet alanları, kadastro yollarının imar adasına denk gelen kısımları, ifraz ve tevhit işlemleri, haritaların revizyonu, korunması gereken yapılar, uygulamayı hızlandırmak amaçlı yapılan ve mahkeme kararıyla iptal edilen parselasyon planları ile ilgili olmak üzere bahsi geçen yönetmelikler arasındaki değişiklikler detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land and land regulation is an area whose importance is becoming more understood and studied day by day in our country. Law No. 7181 in 2019 and Law No. 7221 in 2020 made many changes in this area. Land and land regulations are published in the Official Gazette dated 02.11.1985 and numbered 18916 until 20.02.2020 and are based on the Zoning Law No. 3194. It was carried out in accordance with the“Regulation on It is seen that the mentioned regulation contains provisions on general issues, does not include exceptional situations, and it is not known how and in what way the officials should proceed when faced with such situations. It is aimed to resolve these and similar situations by publishing the ”Regulation on Land and Plot Regulations" in the Official Gazette No. 31047 on 22.02.2020. In this study, it was aimed to speed up the implementation, especially regarding the regulation partnership share rate, regarding public and public service areas, regarding the parts of the cadastral roads corresponding to the zoning island, regarding the subdivision and unification transactions, regarding the revision of the maps, regarding the structures that need to be protected. The changes in the mentioned regulations, including the parceling plans made for this purpose and canceled by court decision, were examined in detail.